Společnost Eset ve svém pravidelném přehledu kyberbezpečnostních hrozeb pro platformu macOS v České republice a na Slovensku uvádí, že v čele statistiky se v srpnu opět objevil adware Pirrit. Podle analytiků potvrzuje, že je stálým a stabilním rizikem.
„Uživatelé ho většinou stáhnou do zařízení sami a dobrovolně, často jako součást jiných programů nebo her, které útočníci nabízejí v obchodech třetích stran nebo na různých internetových úložištích zdarma či ve výhodných balících,“ vysvětluje Jiří Kropáč, vedoucí virové laboratoře Esetu v Brně.
Dalšími škodlivými kódy, na které mohli uživatelé v srpnu podle analytiků Esetu narazit, byly například adware Bundlore nebo adware InstallCore. Ten se mezi nejčastějšími hrozbami objevil letos poprvé.
„Adware InstallCore se s větším podílem detekcí objevil v českém a slovenském prostředí po delší době. Jedná se o obdobu adwaru Bundlore, akorát od jiných útočníků – distributorů. InstallCore se nejčastěji vydává za klasické aplikace,“ říká Kropáč.
„Poté, co takovou aplikaci do zařízení nainstalujeme, škodlivý kód dále stáhne a nainstaluje adware, který nás bude mít za úkol sledovat. V srpnu se takto InstallCore vydával například za multimediální přehrávač MediaPlayer nebo grafický editor SnapSeed,“ upřesňuje.
Nejčastější kybernetické hrozby v Česku a na Slovensku pro platformu macOS za srpen 2023:
1. OSX/Adware.Pirrit (16,4 %)
2. OSX/Adware.Bundlore (4,3 %)
3. OSX/Riskware.Meterpreter (3,6 %)
4. OSX/Adware.InstallCore (2,9 %)
5. OSX/Monitor.Refog (2,1 %)
Zdroj: Eset