Společnost Eset uvádí, že v čele pravidelné statistiky největších hrozeb pro operační systém Android v Česku byl v červenci opět adware Andreed, jenž se šíří prostřednictvím falešných aplikací nebo her z neoficiálních obchodů. V českém prostředí se objevuje pravidelně od dubna tohoto roku.
S menším počtem detekcí se mezi nejčastějšími škodlivými kódy objevil bankovní malware Cerberus, který je rizikem pro internetové bankovnictví. Nově byl v červenci zachycen ransomware Locker.ABP, který zamyká obrazovky a za opětovné zpřístupnění obsahu požaduje peníze od majitele zařízení
Andreed se objevuje v čele statistiky škodlivých kódů pro platformu Android v Česku již několikátý měsíc po sobě. Přestože ho bezpečnostní programy podle Esetu již dokáží spolehlivě zachytit, objevuje se pravidelně ve zhruba třetině všech případů.
„Trojský kůň Andreed je adware, který zobrazuje především agresivní reklamu, rozhodně ho ale nemůžeme považovat za neškodný. Adware […] dokáže také sbírat data o chování uživatelů na internetu nebo je přesměrovat na daleko nebezpečnější webové stránky,“ varuje Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu Esetu.
Chytrý telefon je stejným cílem jako počítač
Eset dodává, že nejúčinnější obranou nejen proti adwaru, ale i závažnějším typům malwaru, je především prevence. Škodlivý kód se v případě platformy Android nejčastěji šíří prostřednictvím nelegitimních verzí známých aplikací a her z neoficiálních obchodů třetích stran.
„Z naší zkušenosti víme, že uživatelé mají tendenci brát zabezpečení svých chytrých telefonů stále trochu na lehkou váhu. Data a dokumenty, které naše chytré telefony uchovávají, přitom mají pro útočníky velkou cenu,“ upozorňuje Martin Jirkal.
„Základní bezpečnostní opatření jsou pak v tomto případě jednoduchá – nestahovat aplikace mimo oficiální obchod Google Play, mít na zařízení nainstalovaný bezpečnostní program a pravidelně operační systém i všechny aplikace v telefonu aktualizovat,“ dodává.
Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu Android za červenec 2022:
- Android/Andreed trojan (33,57 %)
- Android/Spy.Cerberus trojan (6,91 %)
- Android/Locker.ABP trojan (5,43 %)
- Android/Triada trojan (4,60 %)
- Android/TrojanDropper.Agent.GKW trojan (2,49 %)
- Android/TrojanDropper.Agent.JDU trojan (2,43 %)
- Android/TrojanDropper.Agent.GWO trojan (1,85 %)
- Android/Syringe trojan (1,85 %)
- Android/Agent.CZB trojan (1,79 %)
- Android/TrojanDropper.Agent.DPR trojan (1,34 %)
Zdroj: Eset