Společnost Eset vydala tiskovou zprávu, v níž shrnuje výstupy globální analytické sítě Threat Sense o bezpečnostních hrozbách v průběhu dubna.
Pro Českou republiku byl v dubnu zásadní konec měsíce, kdy proběhl masivní phishingový útok. V příloze spamových zpráv, které obsahovaly falešné upozornění banky na údajný dluh, byly spustitelné soubory (maskované jako .zip archiv) a uživatelé, kteří tyto programy spustili, dostali do svých počítačů malware v podobě jednoho ze dvou trojských koní.
Za tři dny v první pětce
Eset je označuje jako Win32/TrojanDownloader.Tiny.NKK a Win32/Injector.BSCO. První z nich, popsaný 23. 4., tedy pouhý týden před útokem, se snaží stahovat ze zadaných adres další malware. Druhý trojský kůň pak stahoval soubor “banner.png“ z několika předem definovaných adres, obsahující jiný druh malware, konkrétně Win32/Spy.Zbot.AAUtrojan.
Tyto dvě hrozby představovaly v pondělí 28. 4. více než třetinu ze všech počítačových hrozeb, jimž v České republice čelili uživatelé bezpečnostních řešení Eset. Pouhé tři dny jim stačily, aby se v žebříčku nejfrekventovanějších hrozeb v ČR za duben vyšplhaly na čtvrté resp. páté místo.
Zásadní ukončení podpory Windows XP
Globálně nejrozšířenější hrozbou podle Esetu zůstává pro Česko zcela irelevantní červ Win32/Bundpil, který se šíří prostřednictvím přenosných médií. Nejvýznamnější z globálně rozšířených hrozeb byla v České republice v dubnu šifrovaná hrozba JS/Kryptik.I.
Úplně nejrozšířenější byl, podobně, jako v předchozích měsících, trojský kůň VBS/CoinMiner, jehož účelem je zapojit napadený počítač do sítě, která se podílí na těžbě virtuální měny Bitcoin.
Za nejvýznamnější dubnovou událostí o oblasti informační bezpečnosti bylo podle Esetu ukončení podpory operačního systému Windows XP. Společnost se přidává k těm, kteří doporučují přejít na podporovaný operační systém nebo alespoň používat aktualizované bezpečnostní řešení.
Zdroj: Eset