Společnost Eset informuje, že Česká republika se potýká potýká s další vlnou vyděračských e-mailů. Útočníci údajně měli natočit oběť při sledování videa pro dospělé a za to, že ji nezveřejní mezi kontakty uživatele, požadují zaplacení značné částky v bitcoinech.
Experti Esetu upozorňují, že jde o podvod, přičemž útočníci nemají ani přístup k zařízení, ani žádnou nahrávku. Tento způsob phishingu patří mezi ty nejčastější, se kterými se v Česku setkáváme. Meziroční nárůst detekcí phishingu v ČR je 100 %.
„S podobnými e-maily se setkáváme pravidelně a v různých obměnách. Dříve převládaly anglicky psané zprávy, nyní převládají ty s takřka bezchybnou češtinou,“ popisuje Robert Šuman, vedoucí výzkumu v české pobočce společnosti Eset.
Podle něj jde ale o masovou spamovou kampaň, kterou lze vidět v soukromých i pracovních e-mailových schránkách. „Zároveň jde o podvod, neboť žádnou nahrávkou útočník nedisponuje, a proto není důvod žádné výkupné platit,“ dodává.
Podobné zprávy se souhrnně označují jako phishing, jehož cílem je vylákat z uživatele osobní údaje nebo finanční prostředky. V tomto kontextu lze hovořit také o sextortion, neboť útočníci k vylákání peněz využívají jako výhružku sexuální nahrávky.
Loňský rok přinesl nárůst phishingu o 100 %
Výrazný nárůst podvodných e-mailů podle Esetu přinesl už loňský rok. Obsah těchto zpráv se odvíjel od celospolečenského dění. Analytici tak například zachytili e-maily, které vyzývali k zadání osobních údajů a slibovali za ně prostředky z fiktivního fondu, nebo falešné výzvy k finanční podpoře vývoje vakcín.
„V souvislosti s koronavirem lze očekávat podvodné e-maily i SMS, které budou souviset s očkováním. Útočníci tuto oblast monitorují a upravují své aktivity, aby lidem nebyly podezřelé. V prosinci tak například posílali podvodné SMS s výsledky testů jménem několika pražských nemocnic,” dodává Šuman.
Zdroj: Eset