Hlavní navigace

Eset: Androidí malware je nejčastěji šíří přes populární hry nebo aplikaci Telegram

25. 11. 2021
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: James Thew @Fotolia.com
V říjnu zaznamenali bezpečností experti kromě bankovního malwaru Cerberus také trojského koně, který uživatele přihlásí k nevyžádaným placeným službám.

Společnost Eset upozorňuje, že v říjnu se v českém prostředí kromě dlouhodobé hrozby, kterou je bankovní malware Cerberus, objevil také trojský kůň GriftHorse.

Ten se podle bezpečnostních expertů šířil například prostřednictvím chatovací aplikace Telegram a uživatele zařízení s operačním systémem Android přihlašoval ke zpoplatněným prémiových službám.

I nadále dominuje Cerberus

Malware Cerberus je dle Esetu již téměř celý letošní rok hlavní hrozbou pro uživatele zařízení s operačním systémem Android. Rizikem je především pro bankovní služby, protože dokáže odcizit přihlašovací údaje do internetového bankovnictví a číst ověřovací SMS kódy.

Zatímco v předchozím měsíci se šířil prostřednictvím dropperu Agent.GOF, který v datech vykazoval téměř polovinu všech zjištěných zářijových detekcí, v říjnu zaznamenali bezpečnostní analytici výrazný pokles jeho aktivity.

Dropper Agent.IYY, kterým se v říjnu Cerberus šířil, se vydával například za aplikaci na sledování počasí nebo za známější aplikace, které byly ovšem v tomto případě neplacené nebo obsahovaly knihovnu her zdarma,“ vysvětluje Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce Esetu.

Opět tak můžeme vidět, že útočníci využívají stejnou strategii. Lákají uživatele na služby zdarma nebo na aplikace, které jsou v oficiálním obchodě Google Play nedostupné,“ dodává. Droppery jsou přitom pro útočníky v případě šíření malwaru pro platformu Android klíčovou strategií.

Malware využil populární hry nebo aplikaci Telegram

Eset dále uvádí, že v říjnu se v České republice nově objevil trojský kůň GriftHorse. I v tomto případě se malware ukrývá v aplikacích, spolu s kterými si ho uživatelé mohou stáhnout do svých zařízení.

Malware pak uživatele zahlcuje reklamními sděleními o domnělé výhře, dokud na některé oznámení neklikne. Útočníci ho pak přesměrují na jinou stránku, kde po něm požadují ověření ve formě zadání telefonního čísla. Ve skutečnosti je ale přihlášen ke zpoplatněným prémiovým službám.

Trojský kůň GriftHorse se v říjnu objevil v Česku nově. Dle získaných dat můžeme vidět, že kromě České republiky útočil také na méně rozvinuté země, kde je běžné, že uživatelé využívají neoficiální obchody s aplikacemi,“ říká Jirkal.

Ve velkém množství případů se šířil přes chatovací aplikaci Telegram. Uživatelé na něj pak mohli narazit také v aplikacích na monitorování pulzu nebo v GPS lokátoru pro kontrolu bezpečnosti členů rodiny,“ popisuje.

Se stabilním počtem detekcí byl i v říjnu aktivní trojský kůň Andreed, který uživatelům zobrazuje nevyžádanou agresivní reklamu. Tentokrát se vydával především za hry, jmenovitě například za Angry Birds, Minecraft, Five Nights at Freddy's nebo Cheater for GTA.

bitcoin_skoleni

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu Android za říjen 2021:

  1. Android/TrojanDropper.Agent.IYY trojan (13,05 %)
  2. Android/GriftHorse trojan (11,06 %)
  3. Android/Andreed trojan (8,48 %)
  4. Android/TrojanDropper.Agent.IGY trojan (5,87 %)
  5. Android/TrojanDropper.Agent.IEG trojan (3,65 %)
  6. Android/TrojanDropper.Agent.DIL trojan (3,60 %)
  7. Android/TrojanDropper.Agent.HQQ trojan (2,27 %)
  8. Android/TrojanDropper.Agent.GKW trojan (2,22 %)
  9. Android/TrojanDownloader.Agent.KE trojan (1,90 %)
  10. Android/TrojanDropper.Agent.FAI trojan (1,84 %)

Zdroj: Eset

Čtěte dále

PoE extender od Zyxel Networks pomáhá překonat problémy s nasazením sítí na velké vzdálenosti
PoE extender od Zyxel Networks pomáhá překonat problémy s nasazením sítí na velké vzdálenosti
Arrow Electronics jako první získal cloudový kompetenční certifikát od Broadcomu
Arrow Electronics jako první získal cloudový kompetenční certifikát od Broadcomu
IDC: Trh zařízení pro chytrou domácnost ožívá, ale velmi pomalu
IDC: Trh zařízení pro chytrou domácnost ožívá, ale velmi pomalu
Jak se proaktivně bránit moderním hrozbám? Ukáže Cyber Security 2024
Jak se proaktivně bránit moderním hrozbám? Ukáže Cyber Security 2024
Anketa ChannelWorldu o monitorech: Odpovídá Petr Zajíček (Dell)
Anketa ChannelWorldu o monitorech: Odpovídá Petr Zajíček (Dell)
Nejširší nabídka ProAV technologií? Najdete ji u EET Group
Nejširší nabídka ProAV technologií? Najdete ji u EET Group