Evropský soudní dvůr ve čtvrtek rozhodl, že nutit poskytovatele internetových služeb (ISP) ke sledování webového provozu uživatelů s cílem blokovat porušování autorských práv se neslučuje se zákony Evropské unie.
Rozhodnutí vzešlo v důsledku stížnosti podané belgickým sdružením autorů, skladatelů a vydavatelů (SABAM) na telekomunikační společnost a poskytovatele internetového připojení Scarlet v Belgii a Nizozemí v roce 2004.
SABAM tvrdil, že zákazníci Scarletu stahovali přes peer-to-peer sítě díla chráněná autorských zákonem bez povolení a požadoval soudní příkaz, který by donutil ISP k zabránění tohoto porušování práv.
Bruselský soud první instance udělil příkaz, který nařídil společnosti Scarlet znemožnit jejím zákazníkum posílat nebo přijímat soubory z portfolia SABAM, což nutilo ISP, aby monitoroval internetový provoz všech jeho klientů a postavil komplexní filtrovací systém z vlastních zdrojů.
Evropský soudní dvůr má slovo
Společnost se proti rozsudku odvolala a soud v Bruselu následně požádal Evropský soudní dvůr (ESD) o objasnění, zda toto rozhodnutí neporušuje zákony EU.
ESD rozhodl, že uložení povinnosti ISP provádět monitoring internetového provozu uživatelů s cílem chránit duševní vlastnictví se neslučuje s direktivou o e-commerce a právy jednotlivce chráněnými Chartou základních práv EU.
Zaprvé by to znamenalo vytvoření systému, který by sbíral a analyzoval obsah a identifikoval IP adresy, což je v rozporu se zákonem Evropské unie o osobních datech, a za druhé by takový systém byl náchylný k chybám, které by mohly vést k blokování legální komunikace v rozporu s principy svobody informací, dodal ESD.
Zdroj: IDG News Service