V západní Evropě připojení přes mobilní LTE sítě bude v horizontu pěti let představovat 35 % ze všech internetových přípojení. Alespoň to na základě vlastní analýzy tvrdí telekomunikační společnost Ericsson.
Budování mobilních sítí čtvrté generace (4G) využívajících technologii LTE je prý v rychlém rozvoji téměř ve všech regionech světa. Ericsson očekává, že v roce 2018 budou mít mobilní sítě na bázi technologie LTE téměř dvě miliardy účastníků.
Lídrem v budování LTE sítí je prý nadále severoamerický region, kde má technologie LTE do tří let reprezentovat 60 % všech internetových připojení.
Ve střední a východní Evropě se zatím daří datové technologii HSPA v rámci sítí třetí generace (3G). Přesto Ericsson očekává, že do roku 2018 bude technologie LTE zavedena ve většině zemí i tohoto regionu.
Užívání sítí druhé generace bude klesat pomalu
Ericsson tvrdí, že i přes rychlý nástup LTE současné GSM sítě s datovou technologií EDGE zůstanou na předních místech žebříčku připojení. Pozice GSM/EDGE by po roce 2013 měla oslabovat, ovšem přinejmenším do roku 2018 prý zatím nepříliš výrazně.
Důvodem, proč si GSM/EDGE dlouhodobě udrží svoje postavení, je podle Ericssonu stále významná skupina nenáročných uživatelů, kteří i na vyspělých trzích budou nadále používat nejlevnější mobilní telefony a připojení.
Navíc si prý obměna mobilních telefonů, které uživatelé mají k dispozici, vyžaduje delší časový úsek, jenž je také ovlivněn mimo jiné ekonomickým vývojem v jednotlivých regionech.
Již dříve Ericsson přišel s analýzou, podle které nyní majitelé chytrých mobilů v průměru svůj mobilní telefon chtějí vyměnit za novější model po 43 měsících.
Čeští operátoři možnosti LTE zatím jen demonstrují
Čeští mobilní operátoři s budováním svých sítí čtvrté generace na bázi technologie LTE čekají na aukci nových kmitočtů. Původní aukce, kterou Český telekomunikační úřad zahájil v loňském roce, letos nečekaně zrušil.
Své rozhodnutí odůvodnil tím, že nabízené ceny za kmitočty operátoři vyšroubovali příliš vysoko, takže by pozdější datové služby v LTE sítích byly pro zákazníky drahé.
Řada nezávislých odborníků však nesouhlasí. Podle nich Český telekomunikační úřad pod vedením dnes již bývalého dlouholetého šéfa Pavla Dvořáka udělal další chybný krok škodící rozvoji českého broadbandu.
Operátoři zatím využívají dříve přidělené kmitočty pro testování sítí čtvrté generace nebo demonstrování nové technologie ve vybraných lokalitách.
- O2 pokrývá část Prahy a nedalekou obci Jesenice. Chystá se však ještě bez přídělů nových kmitočtů pokrýt celou Prahu a Brno.
- T-Mobile pokrývá Mladou Boleslav a část Prahy
- Vodafone zatím pokrývá Karlovy Vary a rovněž část Prahy.
„Česká republika je na úplném počátku rozvoje 4G sítí. Všichni tři stávající operátoři na svých pilotních projektech demonstrovali schopnost implementace LTE,“ uvedl ve zprávě pro média Jiří Rynt z české pobočky společnosti Ericsson.
„Vše bude nyní záležet na aukci LTE frekvencí a doprovodných podmínek vyplývajících z této aukce,“ doplnil Jiří Rynt ve zprávě pro novináře. Český telekomunikační úřad nyní přijímá přihlášky do aukce, které mohou zájemci posílat do letošního září.
Zdroj: Ericsson, ChannelWorld.cz