Za strategické technologie považuje Gartner takové technologie, které budou mít v příštích třech letech významný vliv na firemní prostředí. Tím analytici myslí především změnu IT či business praktik, potřebu velkých investic či riziko při opožděné adopci dané technologie.
Prvním z jmenovaných trendů je diverzita mobilních zařízení a jejich management, což je spojeno s trendem BYOD (přinášení vlastních zařízení do firemního prostředí). Pro organizace je tato situace náročná jak z pohledu financí, tak IT.
Mobilní aplikace budou podle Gartneru nadále nabírat na významu, zatímco běžné aplikace budou upadat. Díky JavaScriptu a HTML5 se internetové prohlížeče brzy stanou hlavním prostředím pro firemní aplikace.
K internetu se připojuje stále více zařízení a již nejde jen o mobilní zařízení, ale také například auta a televize. Tento trend se nazývá Internet věcí a většina organizaci podle Gartneru zatím není připravena využít možností, které nabízí.
Velkou budoucnost přisuzují analytici také hybridnímu cloudu a IT ve smyslu poskytování služeb. Firmy by měly navrhovat privátní cloudy s možností budoucího přechodu na hybridní řešení a počítat také s budoucí integrací a spoluprací s dalšími systémy.
Důležitou roli bude hrát v příštích letech architektura klient-cloud. Klientem je v takovém případě aplikace běžící na zařízení připojeném k internetu a server je vlastně sada aplikaci hostovaná na škálovatelném cloudu. Cloud je kontrolním bodem systému a aplikace zpravidla běží na více klientských zařízení, a to buď jako nativní aplikace, nebo dnes stále častěji přímo v prohlížeči.
Přichází také éra osobního cloudu, kdy uživatelé budou využívat mnoho zařízení, ale žádné z nich nebude tím hlavním (ani klasické PC). Roli hlavního zařízení tak převezme osobní cloud, který bude dostupný ze všech zařízení.
K trendům řadí Gartner také softwarově definované technologie, které zajišťuji snadnější spolupráci různých služeb. Patří sem zejména softwarově definované sítě (SDN), softwarově definovaná data centra (SDDC), softwarově definované storage (SDS) a softwarově definovaná infrastruktura (SDI).
Velcí poskytovatelé cloudových služeb jako je Amazon a Google v podstatě znovu vytváří způsob, jakým jsou služby nabízeny. Pokud chtějí podniky udržet krok, měly by podle Gartneru napodobit architekturu, procesy a praktiky těchto velkých cloudových hráčů. Analytici nazývají tento typ firemního IT jako Web-Scale IT.
Do roku 2020 také podle Gartneru nastoupí éra chytrých strojů, jako jsou inteligentní osobní asistenti, chytří poradci (dnes třeba IBM Watson), pokročilé průmyslové systémy a veřejně dostupná autonomní vozidla (tj. vozidla, která se dokáží sama řídit). Chytré stroje budou podle analytiků největší změnou v historii IT.
Budoucnost přisuzuje Gartner také 3D tisku. V roce 2014 poroste podle analytiků prodej 3D tiskáren o 75 % a v roce 2015 se prodej podle odhadů ještě zdvojnásobí. Firmy již ztratily prvotní nedůvěru k této technologii a vnímají 3D tisk jako reálný a úsporný způsob pro tvorbu prototypů a kusovou výrobu.
Zdroj: Gartner