Společnost Deloitte zveřejnila studii o trendech v ICT oblasti, podle níž v letošním roce poputují největší výdaje na chytré telefony, osobní počítače, datová centra i internet věcí. Zásadními tématy budou i cloudové služby, umělá inteligence či 5G.
Studie naznačuje, že jednotlivé technologie jsou stále více propojené a vzájemně závislé a tím také rychle roste jejich význam. „Firmy zajímají především CRM systémy v cloudu, protože jim pomáhají pečovat o zákazníky a bezpečně spravovat jejich osobní údaje,“ vysvětluje František Zeman, ředitel společnosti Algotech.
„Podíl tržeb z této oblasti u nás každoročně roste. Hodně rezonuje také umělá inteligence, virtuální a rozšířená realita, které ale zatím nejsou v běžném provozu masivně využívány. My se na tuto éru těšíme, ale myslím, že rok 2020 nebude ještě zlomový,“ dodává.
Automatizace a bezpečnost
Karel Diviš, šéf společnosti IDC-softwarehouse pozoruje u zákazníků zájem o AI, kterou se technologické firmy snaží do svých výrobních procesů implementovat, a také o nástroje sloužící k automatizaci vývoje IT technologií.
„Registrujeme zájem firem o DevOps i clusterová řešení služeb Docker nebo Kubernetes. O ty je aktuálně největší poptávka, hlavně v případech, kdy se zavádí nové softwarové produkty. Umožňují totiž automatizované nasazování nových služeb,“ vysvětluje Diviš.
Podle Diviše se bude mluvit také o cloudových službách a rychlém internetu. „Mobilní sítě páté generace mají parametry k tomu, aby posunuly vývoj technologií a tím i fungování celé naší společnosti,” upřesňuje.
Přinesou 5G sítě revoluci?
Podle aktuálních zjištění analytiků z organizace Business Insider Inteligence počítají světové vlády v příštích třech letech s investicemi kolem 900 miliard dolarů ročně do řešení Smart cities, tedy chytrých měst.
„Díky rychlosti přenosu obrovských dat se bude moci plně rozvinout využití robotiky v průmyslu nebo ve zdravotnictví, oblast internetu věcí včetně provozu autonomních vozidel a rozvoje chytrých měst,” uvádí Miroslav Fuksa, ředitel společnosti Coding Bear.
V Česku bude dle dostupných informací možné síť zapnout nejdříve v červnu letošního roku, kdy se v pásmu 700 MHz ukončí televizní vysílání, které přejde na standard DVB-T2.
„Na tuzemskému trhu práce stále chybí tisíce programátorů, a o to více budou chybět v případě vývoje inovací, které 5G sítě umožňují. Je proto důležité zefektivnit práci těch současných vývojářů,” upozorňuje v tomto kontextu Fuksa.
Zdroj: Deloitte