Studie společnosti Deloitte s názvem Deloitte Tech Trends 2020naznačuje, že letos výrazně stoupne role IT architektů a „emoční“ umělé inteligence. Firmy se rovněž budou při zaváděných technologických řešení více potýkat s etickými dilematy.
IT architekti jsou ve firmách zodpovědní za design a implementaci technologických infrastruktur, nicméně 54 % firem dle Deloittu hlásí na této pozici mezery ve zkušenostech nebo počtu lidí. Pouze desetina firem má ve svém týmu systémových architektů dostatek.
„Firmy si začínají uvědomovat, že správná podniková architektura, od obchodní architektury přes architekturu informačních systémů až po technologickou architekturu, bude důležitější než kdy dřív,“ říká Štěpán Húsek, partner technologického poradenství Deloitte.
„Role IT architektů je dnes klíčová pro udržení kroku s technologickým rychlíkem, který nabourává dosavadní pravidla v podnikání. Mladí hráči na trhu to už pochopili a mají tak momentálně konkurenční výhodu,“ dodává.
IT rozvíří emoce
Deloitte dále uvádí, že odpovědí na poptávku po technologiích, které více rozumějí lidem, bude v roce 2020 „emoční“ umělá inteligence. Mnoho společností tak zavede emoční prvky strojového učení, které k rozpoznávání hlasu a tváře přidají i rozpoznávání momentálního emočního stavu uživatele.
K měření emoční odezvy zákazníka budou dle firmy používány metody jako jsou např. Eye-tracking nebo Facial Coding. Deloitte dodává, že nové technologie je možné vyzkoušet v moderní UX Lab společnosti.
Organizace napříč celým světem podle společnosti stojí také na etické křižovatce. Technologie totiž stále výrazněji mění byznys jako celek, a proto mohou být pro firmy dvousečnou zbraní z hlediska reputace.
„Firmy dnes k budování důvěry nepřistupují jako k nástroji PR, ale jako k zásadnímu pilíři své značky a celého byznysu. Budou tak vytvářeny procesy, které pomohou k zodpovězení etických otazníků kolem nových technologií, “ shrnuje Húsek.
Zdroj: Deloitte