Společnost Dell Technologies zveřejnila výsledky své globální srovnávací studie, které ukazují, že podniky urychlují své digitálně transformační programy a snaží se během měsíců dosáhnout toho, co by jim jinak trvalo roky.
Podle průzkumu letos 75 % podniků v Evropě a 80 % celosvětově urychlilo některé programy digitální transformace. Pořád se ale najdou firmy, které zaostávají, nejčastěji kvůli omezeným prostředkům a problémům se získáváním praktických poznatků z dat.
Více digitálních lídrů, méně opozdilců
Letošní DT Index poprvé zaznamenal nárůst počtu tzv. „digitálních lídrů“ na 6 %. Druhá digitálně nejvyspělejší skupina, „digitální osvojovatelé“, se rozrostla z 20 % v roce 2018 na 36 % v roce 2020, tj. o 16 procentních bodů.
Dell také zaznamenal mírný pokles počtu „digitálních opozdilců“ o 8 procentních bodů a prudký propad (o 19 procentních bodů) u skupiny „digitálních následovníků“, která je na žebříčku předposlední. Tyto podniky se posouvají do kategorie „osvojovatelů“, respektive „posuzovatelů“, které rostou společně.
Brzdou je málo i moc peněz
Společnost uvádí, že pandemie sice celosvětově urychlila digitální transformaci, ale její realizace je náročná: 94 % oslovených manažerů se potýká s překážkami.
Mezi tři hlavní překážky, které brání úspěšné digitální transformaci v Evropě, podle Dellu patří nedostatek rozpočtových prostředků, neschopnost získat z dat praktické poznatky a zahlcenost daty či obavy o zajištění ochrany údajů a kyberbezpečnost.
Priority se kvůli nejistotě mění
Průzkum dále odhalil, že před nástupem pandemie investovaly evropské firmy více do základních technologií než do těch nově vznikajících. Výrazná většina respondentů (85 %) ale uznává, že v důsledku letošních nečekaných událostí potřebují agilnější a lépe škálovatelnou IT infrastrukturu.
Podniky si také uvědomují důležitost nových technologií – 81 % evropských respondentů předpokládá vyšší využití rozšířené reality k pohotové instruktáži, jak provádět různé činnosti nebo opravovat zařízení.
Celkem 83 % očekává využití umělé inteligence a datových modelů k předpovídání potenciálních disrupcí a 72 % se domnívá, že princip distribuovaných systémů pomůže vytvořit spravedlivější podmínky v ekonomice krátkodobých vztahů díky odstranění prostředníků.
Navzdory těmto zjištěním Dell podotýká, že jen 16 % dotázaných plánuje v příštích třech letech investovat do virtuální/rozšířené reality, 27 % do umělé inteligence a pouhých 15 % do technologií distribuovaných systémů.
Zdroj: Dell Technologies