Společnost Dell EMC zveřejnila výsledky průzkumu Global Data Protection Index zabývajícího se ochranou dat. Průzkum naznačuje, že přestože se firmy ve větší míře věnují ochraně dat, zároveň dochází i k incidentům, při kterých některá data nenávratně ztratí.
Dell konkrétně poukazuje na nárůst průměrného objemu spravovaných dat – z 1,45 petabajtů (PB) v roce 2016 na 9,70 PB v roce 2018. Zároveň uvádí, že 92 % respondentů si uvědomuje potenciální hodnotu dat a 36 % již využívá možnosti monetizace svých dat.
Více dat, více hrozeb
Jenže vše není jen růžové. V důsledku ohromného objemu dat a jejich důležitosti pro chod firem se ochrana dat stává mnohem náročnější. Dell uvádí, že často dochází k incidentům, které vedou k narušení chodu organizace, a zároveň roste objem nenávratně ztracených dat.
Z průzkumu vyplynulo, že 76 % respondentů z celého světa v posledních dvanácti měsících zaznamenalo nějaký typ narušení chodu organizace. Celkem 27 % z nich nedokázalo data s použitím svého stávajícího řešení ochrany dat obnovit.
Dell dodává, že 76 % respondentů také současně používá alespoň dva dodavatele ochrany dat a v porovnání s těmi, kteří využívají jen jednoho dodavatele, u nich byla v důsledku toho o 35 % vyšší pravděpodobnost, že se v průběhu stejného dvanáctiměsíčního období setkali s nějakým typem narušení chodu organizace.
U firem, které využívaly dva nebo více poskytovatelů, byly nejčastějším typem narušení chodu organizace neplánované výpadky systémů (43 %). Dále následovaly ransomwarové útoky (32 %) a ztráta dat (29 %).
Firmy trápí složité systémy na ochranu dat
Dell uvádí, že většině firem dělá potíže implementovat bezpečnostní řešení, která bude adekvátně uspokojovat jejich potřeby. Drtivá většina respondentů (95 %) se v souvislosti s ochranou dat potýká alespoň s jedním problémem.
Mezi nejčastější patří složitost spojená s konfigurací a provozováním softwaru a hardwaru na ochranu dat a stoupající náklady na ukládání a správu záložních kopií v důsledku rychlého růstu objemu dat. Ty dělají vrásky na čele 46 % respondentů.
Následuje nedostupnost řešení ochrany dat pro nově vznikající technologie (45 %) a zajištění dodržování předpisů, jako je například nařízení GDPR (41 %).
V případě firem, kterým se nedaří nalézt adekvátní řešení ochrany dat pro novější technologie, jich 51 % uvedlo, že nenašly vhodná řešení na ochranu dat umělé inteligence a strojového učení. Dále následovaly nativní cloudové aplikace (47 %) a internet věcí (40 %).
Cloud mění situaci v ochraně dat
Podle průzkumu Global Data Protection Index se používání veřejného cloudu se během dvou let zvýšilo o dvanáct procentních bodů. Zatímco v roce 2016 veřejný cloud používalo 28 % celého IT prostředí v organizacích respondentů, v roce 2018 to bylo už 40 %.
Téměř všechny organizace (98 %), které veřejný cloud využívají, jej také využívají jako součást své infrastruktury pro ochranu dat. Nejčastěji využívají služby pro zálohování a vyváření snímků na ochranu aplikačních úloh vyvinutých ve veřejném cloudu (41 %).
Následuje zálohování místních aplikačních úloh a dat, ochrana konkrétních aplikací SaaS či ochrana aplikačních úloh veřejného cloudu prostřednictvím místně nasazených verzí softwaru ochrany dat s podporou cloudu.
Dell uvádí, že při výběru řešení ochrany dat ve veřejném cloudovém prostředí hraje významnou roli právě rostoucí objem dat. Celkem 64 % respondentů naznačilo, že jsou pro ně důležité možnosti škálování řešení.
Konkrétně 41 % z nich zmínilo dopad infrastruktury nebo služeb ochrany dat vyžadovaných pro zajištění ochrany v potřebném rozsahu a 40 % uvedlo možnost škálovat služby podle rostoucího počtu aplikačních úloh ve veřejném cloudu.
Zdroj: Dell EMC