Od roku 2000, kdy Cisco počet zranitelností pravidelně sleduje, jde o nejvyšší dosažené hodnoty. Zpráva navíc odhaduje, že letos bude na celém světě chybět více než milion odborníků na IT bezpečnost.
Cisco v reportu uvádí, že přibylo více promyšlených a sofistikovaných útoků, které dokážou způsobit jak finanční škody, tak poškození pověsti organizací. Příčinou je podle Ciska i zvětšující se počet mobilních zařízení a přechod firem na cloudové systémy. Z malwaru zaměřeného na mobilní zařízení bylo 99 % útoků cíleno na Android.
Nejčastějším malwarem šířeným prostřednictvím webu se v loňském roce staly víceúčelové trojské koně, které tvořily 27 % všech odhalených škodlivých kódů. Druhou příčku zaujaly škodlivé skripty (23 %), následovaly trojské koně zaměřené na krádeže dat (22 %).
Renesanci podle studie zažívají DDoS útoky, jejichž počet i závažnost má v současnosti stoupat. Mohou totiž posloužit k zamaskování závažnějších útoků (např. krádež dat).
Namísto jednotlivců se kyberzločinci stále častěji zaměřují na napadání celých infrastruktur s cílem získat přístup k velkému množství individuálních počítačů, mobilních zařízení nebo serverů, uvádí Cisco.
Podle dat společnosti Sourcefire, která je nyní součástí společnosti Cisco, bylo 91 % útoků vedeno právě přes Javu.
Chybí odborníci na bezpečnost IT
Rostoucí míra kybernetické kriminality vyžaduje větší počet bezpečnostních IT odborníků, kteří by dokázali hlídat bezpečnost systémů, detekovat pokusy o proniknutí a IT infrastrukturu ochránit, varuje Cisco. Podle studie jich bude celosvětově v roce 2014 chybět téměř milion.
„Nedostatek odborníků však může znamenat komplikaci v boji proti kybernetické kriminalitě. Zvláště v nyní, kdy jsou útoky stále sofistikovanější, je důležité zaměřit se na přípravu kvalitních odborníků a vývoj moderních technologií, které by dokázaly čelit takovým útokům v každé jejich fázi, před, během nich i po nich,“ řekl Ivo Němeček, technický ředitel společnosti Cisco.
Celou studii Cisco Annual Security Report 2014 naleznete zde.