ČTÚ: V ČR je přes 3,1 milionu širokopásmových přípojek, SMS zpráv posíláme méně

5. 11. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: © alehdats - Fotolia.com
Počet širokopásmových přípojek v ČR se loni zvýšil na 3,1 milionu. Pevných linek opět ubyl, aktivních SIM karet naopak přibylo. Klesl však počet odeslaných SMS zpráv. Co dalšího ČTÚ zjistil?

ČTÚ: počet širokopásmových přípojek se zvyšuje, dochází k odkladu od SMS zprávČeský telekomunikační úřad (ČTÚ) zveřejnil zprávu o vývoji na českém trhu elektronických komunikací v roce 2011.

Podle ní se počet širokopásmových internetových přípojek oproti roku 2010 zvýšil o 12,2 % na více než 3,1 milionu. Na nárůstu se podle ČTÚ podílel především rozvoj vysokorychlostního mobilního připojení a optických sítí.

Penetrace širokopásmových přípojek se v roce 2011 meziročně zvýšila o čtyři procentní body na 30 %. Penetrace bez zahrnutí mobilního vysokorychlostního přístupu k internetu pak loni činila 23,7 %. Zvýšila se tak meziročně o 2,7 procentního bodu.

Dominantním poskytovatelem DSL přípojek nadále zůstává společnost Telefónica operující na českém trhu pod značkou O2. Její podíl na trhu s DSL přípojkami v roce 2011 oproti roku předešlému jen drobně poklesl z 85,6 % na 85,2 %. Nadále tak Telefónica prakticky ovládá DSL trh.

Nejlepší 3G pokrytí má T-Mobile

Podle dat Českého telekomunikačního úřadu platných k 30. červnu 2012 provozuje největší síť třetí generace (3G) na bázi technologie UMTS společnost T-Mobile, která k uvedenému datu pokrývala 84,5 % populace a 47,9 % území.

Na druhém místě skončila Telefónica (O2), která svou UMTS sítí ke konci prvního pololetí 2012 pokrývala sice 75,3 % populace, ale jen 28,5 % území.

Třetí příčku obsadil Vodafone, který se s 73% pokrytím populace a 26% pokrytím území drží v těsném závěsu za Telefónikou. Každopádně žádný operátor svou 3G sítí na bázi UMTS nepokrýval na konci letošního června ani polovinu území České republiky.

Počet pevných linek klesá pomaleji

Překvapením není pokračující pokles počtu pevný linek. V loňském roce jejich počet klesl na 2,27 milionu, meziročně tedy o 3,9 %.

Počet pevných linek v domácnostech se v roce 2011 snížil o 6,4 % na 1,21 milionu. U právnických a podnikajících fyzických osob se počet pevných linek snížil o 0,9 procenta na 1,07 milionu. Český telekomunikační úřad pak zaznamenal nárůst využívání VoIP služeb pro volání přes internet.

Celkové tržby za volání na maloobchodním trhu meziročně klesly o 16,3 % na 2,91 miliardy Kč bez DPH.

SIM karet přibylo, ale tržby klesly

Počet aktivních SIM karet nadále přesahuje počet obyvatel. V loňském roce podle zprávy ČTÚ bylo aktivních celkem 13,5 milionu SIM karet, což představuje meziroční nárůst o 2,9 %. Loni průběžně klesal podíl aktivních předplacených SIM karet až na konečných 40 %. Nadpoloviční většina aktivních SIM karet tedy v loňském roce využívala tarifní (paušální) služby.

Provoz v mobilních sítích v roce 2011 meziročně vzrostl o 3,8 % na 15,7 miliardy reálných minut hovoru (tedy skutečně provolaných, ne účtovaných), z čehož 9,9 miliardy minut tvořilo volání do vlastní mobilní sítě, jehož podíl na celkovém provozu v mobilních sítích vzrostl na 63,3 %.

Tržby z hlasových služeb se ale meziročně snížily o 12,2 % na 39,7 miliardy korun. Podle Českého telekomunikačního úřadu se průměrná cena za reálnou minutu volání snížila na 2,45 Kč bez DPH.

Počet odeslaných SMS a MMS se meziročně snížil

Počet odeslaných SMS zpráv se meziročně snížil o 11,5 % na celkový počet 7,1 miliardy zpráv. Nadpoloviční většina odesílaných zpráv (53,5 %) mířila na telefonní číslo ve stejné síti. Celkový počet odeslaných MMS zpráv se meziročně snížil na 54,2 milionu, což odpovídá úrovni roku 2009.

Co stojí nebo by mohlo stát za poklesem, ČTÚ neuvádí, ale pravděpodobně zákazníci více preferují volání a internetové komunikační služby, které jsou s rozvojem trhu chytrých mobilů a rychlého mobilního připojení lépe dostupné i pro mobilní telefony.

Tržby za odeslané SMS zprávy poklesly o 2,3 % na 8,3 miliardy Kč bez DPH, což zvedlo průměrnou cenu za odeslanou SMS zprávu v porovnání s rokem 2010 na 1,16 Kč bez DPH, tedy o 11 haléřů. Tržby za odeslané MMS zprávy dosáhly 243 milionů Kč bez DPH.

Příjem televize: za terestrickým následuje satelitní

Podle zprávy ČTÚ v roce 2011 většina obyvatel České republiky přijímala televizní vysílání prostřednictvím pozemního digitálního vysílání (DVB-T), jehož podíl v loňském roce činil 50,1 %. V roce 2011 končící pozemní analogové vysílání ještě dosáhlo na podíl 2,4 %.

ICTS24

Druhým nejčastějším způsobem příjmu televizního vysílání je příjem digitálního vysílání ze satelitu (DVB-S), jehož podíl v roce 2011 činil 25,6 %. Třetí příčku obsadil příjem přes kabelovou televizi s podílem 20,4 %, který ovšem zahrnuje jak digitální příjem (DVB-C), tak starý analogový. Okrajovou technologií s podílem 1,5 % zůstává IPTV.

Český telekomunikační úřad svou zprávu o vývoji na českém trhu elektronických komunikací za rok 2011 sestavil z dat sesbíraných od podnikatelů působících v oboru elektronických komunikací. Metodika používaná při sběru dat vychází z metodiky používané i Evropskou komisí.

Zdroj: Český telekomunikační úřad

Čtěte dále

HPE ocenilo partnery roku 2024, nejlepším distributorem je DNS
HPE ocenilo partnery roku 2024, nejlepším distributorem je DNS
IDC: Dodávky průmyslových tiskáren stagnují, výkonnost segmentů se ale liší
IDC: Dodávky průmyslových tiskáren stagnují, výkonnost segmentů se ale liší
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC
Coffee break: Když Wi-Fi potřebuje překonávat i kovové zdi
Coffee break: Když Wi-Fi potřebuje překonávat i kovové zdi
ComSource: Čtyři z pěti organizací kritické infrastruktury čelily phishingu
ComSource: Čtyři z pěti organizací kritické infrastruktury čelily phishingu
AT Computers je opět nejlepším distributorem klientských zařízení Dell
AT Computers je opět nejlepším distributorem klientských zařízení Dell