Společnost Context uvádí, že západoevropští distributoři prodali ve druhém kvartálu 2020 rekordní počet inkoustových tiskáren s tankovým systémem. Růst podle analytiků odráží trend chytrých investic, jež přinášejí dlouhodobé úspory.
„Opatření spojená s pandemií přesvědčila domácnosti pořizovat trvanlivý hardware,“ říká Antonio Talia z Contextu. „Pomohlo i zvýšení cen v důsledku nedostatku tradičních inkoustových tiskáren a inkoustových kazet.“
Talia podotýká, že stabilně rostoucí podíl inkoustových tiskáren s tankovým systémem na trhu v kombinaci s prudkým růstem v posledních měsících naznačuje, že by tato kategorie mohla zakončit rok s vyšším podílem než vloni, kdy dosáhl 4,9 %.
První a druhý kvartál jako nebe a dudy
Context uvádí, že tiskárny s tankovým systémem v první polovině letošního roku přestavovaly 6,6 % tržeb z prodeje inkoustových jednotek v západní Evropě, což představuje meziroční nárůst o 2,3 procentního bodu.
Prodeje této kategorie tiskáren prostřednictvím distribučního kanálu navíc ve stejném období stouply o 59,8 %. Prudký nárůst zaznamenali distributoři zejména v druhém čtvrtletí; například v Německu byly prodeje v prvním čtvrtletí meziročně nižší o 30,3 %, v druhém ovšem vyšší o 110,7 %.
Největším odbytištěm tiskáren s tankovým systémem je podle analytické společnosti Německo (25,2 %), následované Itálií (19,3 %), Spojeným královstvím (13,7 %) a Španělskem (11,2 %).
Z hlediska výrobců v Evropě v první půlce roku dominoval Epson (79,2 %), na trhu se dle Contextu nicméně začínají prosazovat i další značky, jako například HP nebo Canon, jejichž podíly na prodejích ve sledovaném období vzrostly na 8,8 %, resp. 5,9 %.
„Vedle pozitivních afektů pandemie sledujeme i další trendy, jako třeba diverzifikaci trhu napříč zeměmi a prodeji, které naznačují, že tiskárny s tankovým systémem v západní Evropě postupně nahradí tradiční spotřební inkoustové tiskárny,“ uzavírá Talia.
Zdroj: Context