Společnost Context uvádí, že evropskou poptávku po produktech na podnikovou ochranu i nadále ovlivňuje krize způsobená pandemií onemocnění covid-19, na většině trhů však pozitivně. Podniky totiž aktualizují koncové body a sítě, aby zaměstnancům umožnily bezpečně pracovat z domova.
Po mimořádném růstu, jenž trhy zaznamenaly v jarních měsících, poptávka v červnu mírně zpomalila. V červenci ovšem došlo k další vlně růstu spojené s tím, jak si podniky uvědomily, že jejich zaměstnanci kvůli karanténním opatřením zůstanou doma po delší dobu.
Tržby z produktů na zabezpečení koncových bodů podle analytiků rostly rychleji než kategorie zařízení na síťovou ochranu. Přestože trendy jsou v obou hlavních segmentech podobné, ochrana koncových bodů je kvůli zaměstnancům pracujícím z domova pro podniky prioritou.
Trvalá práce z domova – nové možnosti pro vendory
Context uvádí, že zatímco prodej tradičních platforem pro ochranu koncových bodů nadále významně rostou, roste i zájem o pokročilá řešení, která jsou schopna detekovat a reagovat na méně tradiční kybernetické bezpečnostní hrozby.
„S tím, jak čím dál více zaměstnanců během pandemie nepracuje z kanceláře, se mnohem více projevují výzvy v oblasti zabezpečení,“ vysvětluje Gurvan Meyer z Contextu. „Společnosti reagují právě tím, že posilují ochranu koncových bodů.“
Meyer dodává, že zejména ty firmy, které uvažují o tom, že nechají větší podíl zaměstnanců pracovat natrvalo z domova, vytváří pro dodavatele bezpečnostních produktů nové příležitosti.
Analytická společnost dodává, že nejsilnější růst mezi vybranými evropskými zeměmi zaznamenalo Irsko (+41,2 %), naopak nejvýraznější propad hlásí Estonsko (-61,3 %). Český trh vyrostl o mírných 2,9 %, ten slovenský o necelou desetinu.
Tabulka – Meziroční vývoj prodeje v roce 2020 na vybraných trzích
- Belgie: 10,5 %
- Česká republika: 2,9 %
- Dánsko: -8,4 %
- Estonsko: -61,3 %
- Finsko: 18,2 %
- Francie: 34,9 %
- Irsko: 41,2 %
- Itálie: 2,9 %
- Lotyšsko: 28,3 %
- Německo: 3,3 %
- Nizozemsko: 2,9 %
- Norsko: -11,3 %
- Polsko: -0,4 %
- Portugalsko: 21,0 %
- Rakousko: -11,3 %
- Slovensko: 9,8 %
- Spojené království: 7,5 %
- Španělsko: 13,2 %
- Švédsko: -13,4 %
- Švýcarsko: 18,1 %
- ostatní trhy: -52,7 %
Zdroj: Context