Společnost Cloudflare upozorňuje, že podle jejího reportu zaměřeného na útoky DDoS ze čtvrtého kvartálu roku 2020 došlo v tomto období poprvé k meziročnímu snížení čtvrtletního počtu útoků.
Zpráva nicméně zkonstatuje, že DDoS útoky stále zůstávají významnou hrozbou díky prudkému nárůstu IoT zařízení a zejména s ohledem na nové taktiky hackerů, mezi které patří například vydírání hrozbou DDoS útoku.
Cloudflare na základě dat získaných ze svých více než 200 datacenter dále zjistilo, že 73 % pozorovaných útoků trvalo méně než hodinu, což představuje nezanedbatelný pokles oproti třetímu čtvrtletí 2020, kdy takových útoků bylo 88 %.
Nejvíce aktivit evidují centra v Rumunsku, Rusku a Turecku
Společnost dále uvádí, že stále dominantní jsou vektory SYN, ACK a RST flood, zajímavý je podle ní nárůst NetBIOS útoků o neuvěřitelných 5 400 %. Zároveň podotýká, že se objevují pokusy o vydírání hrozbou DDoS útoku (Ransom DDoS) se žádostí o výkupné v bitcoinech.
Nejvyšší poměr útočných aktivit v porovnání s normálním provozem zaznamenala evropská datacentra Cloudflaru umístěná v Rumunsku, Rusku a Turecku.
„DDoS útoky stále zůstávají významnou hrozbou a ohrožením pro internetovou infrastrukturu. Jejich zdánlivý pokles mezi třetím a čtvrtým čtvrtletím loňského roku byl spíše vyvolaný výrazným zvýšením s počátkem pandemie covidu-19,“ vysvětluje Michal Hebeda, sales engineer ze společnosti Zebra systems.
Graf 1 – Rozvrstvení DDoS útoků podle měsíců
Graf 2 – Doba trvání DDoS útoku
Zdroj: Cloudflare