- Výrobce: Citrix Systems
- Distributoři ČR: Arrow ECS
- Distributoři SR: BSP Softwaredistribution
- Více informací: www.citrix.com
Tyto dvě technologie umožňují IT oddělením snadno začlenit uživatele mobilních počítačových zařízení do jednotné firemní strategie virtualizace desktopů s dosud nevídanou úrovní zabezpečení a jednoduchosti. Týká se to jak firmou vlastněných notebooků, které spravuje IT oddělení, tak uživateli vlastněných zařízení, která si s sebou nosí dodavatelé nebo zaměstnanci firmy v rámci programu BYOC (Bring Your Own Computer, přineste si vlastní počítač).
Virtualizace desktopů si získává rychle rostoucí popularitu jako bezpečnější a flexibilnější způsob poskytování Windows desktopů firemním uživatelům na libovolném místě. Díky této nové verzi mohou nyní firmy všech velikostí nasadit jednotné řešení virtualizace desktopů, které hladce podporuje uživatele stolních i přenosných počítačů v téměř jakékoli situaci. Jelikož uživatelé notebooků představují v mnoha firmách zhruba polovinu pracovních sil, je dnešní oznámení Citrixu důležitým milníkem, který významně rozšiřuje sféru virtualizace desktopů na miliony nových uživatelů.
Většina mobilních zaměstnanců dnes pracuje na noteboocích, které jsou firemním majetkem. Pro tyto pracovníky je nejlepším řešením virtuální desktop, který běží přímo na jejich notebooku. Tento přístup dává IT oddělením všechny výhody centrální správy a zabezpečení, jaké mají virtuální desktopy hostované na serveru (VDI), spolu s veškerou flexibilitou a možností odpojení od sítě, jako je tomu u tradičních, lokálně instalovaných desktopů. A protože desktopy běží stále na lokálních virtuálních strojích (VM), uživatelé se nemusí zabývat nepohodlným a časově náročným „stahováním“ svých virtuálních desktopů z centrálního serveru pokaždé, když odcházejí z kanceláře. Všechny tyto nové možnosti nyní zpřístupňuje nová technologie XenClient, průkopnický hypervisor běžící na straně klienta, který byl vyvinut v těsné spolupráci s Intelem a optimalizován pro technologii Intel Core vPro.
V mnoha firmách se projevuje také stále narůstající trend používání notebooků, které jsou majetkem samotných uživatelů a nepodléhají kontrole ze strany IT oddělení. Tento trend se často týká dodavatelů, kteří si s sebou při domlouvání kontraktů nosí svoje vlastní zařízení, a rovněž zaměstnanců, kteří si nosí do práce svůj vlastní notebook v rámci programu BYOC. V těchto případech uživatelé nepotřebují a ani nechtějí, aby IT oddělení instalovalo software na jejich osobní notebooky, a stejně tak IT oddělení nemá zájem zabývat se nákladnou a problematickou správou zařízení v osobním vlastnictví. Hlavním cílem IT je v těchto případech zajistit, aby byli tito pracovníci produktivní a aby byla všechna firemní data na jejich noteboocích neustále zabezpečená. V případě uživatelem vlastněných zařízení je nejjednodušším řešením poskytovat firemní aplikace, které tito uživatelé potřebují, jako službu na vyžádání (on-demand service) a přitom zajistit, aby byla veškerá data, vytvořená těmito firemními aplikacemi, automaticky šifrována. Tuto možnost nabízí nová technologie XenVault.