Expertní tým kyberbezpečnostní agentury Cisco Talos vydal zprávu o celosvětových bezpečnostních hrozbách ve třetím čtvrtletí letošního roku. Podle ní se vyděračské techniky znovu dostaly na první příčku mezi kybernetickými hrozbami – představují zhruba 40 % všech detekovaných hackerských aktivit.
Ransomware se ve třetím kvartálu 2022 po několikaměsíční přestávce zařadil na první příčku všech odhalených případů útoků s podílem zhruba 22 %, přičemž pre-ransomware aktivity měly podle analýzy podíl 18 %.
K dalším frekventovaným hrozbám podle Cisco Talos patřil phishing a BEC – business e-mail compromise. Čtvrtou příčku v pořadí nejfrekventovanějších hrozeb obsadil komoditní malware, jenž může sloužit i jako vstupní brána pro další útok.
Útočilo se na školy
Hackeři se ve třetím čtvrtletí podle analytiků nejvíce zaměřovali na školy a další vzdělávací instituce. Souvisí to i s tím, že začátkem podzimu většina těchto zařízení startuje svůj provoz po prázdninové přestávce.
Další příčky v tabulce nejpostiženějších segmentů pak obsadily energetické společnosti, finanční instituce, vládní autority a stavební firmy. V žebříčku těch nejpostiženějších sektorů naopak překvapivě nefigurují telekomunikace, které dlouhodobě patří k atraktivním cílům hackerů.
Pětině útoků mohla zabránit vícefaktorová autentizace
Cisco Talos přitom upozorňuje, že téměř pětina (18 %) útoků byla umožněna tím, že firmy neměly zavedenu vícefaktorovou autentizaci nebo ji měly nasazenu jen na některých účtech a kritických službách.
Absence tohoto relativně jednoduchého opatření představuje podle Cisco Talos zásadní překážku na cestě k posílení firemní bezpečnosti.
Zdroj: Cisco Talos