Společnost Cisco zveřejnila každoroční technologický výhled a formulovala určující směry vývoje pro rok 2023. Podle předpovědi můžeme očekávat další využití umělé inteligence, bouřlivý rozvoj cloudů či důkladnější nasazení prediktivních a monitorovacích technologií.
Co se dozvíte v článku
A do dění podle Ciska překvapivě výrazně promluví také HR. Šest klíčových trendů okomentovali viceprezident společnosti Jeetu Patel a ředitelka pro strategii Liz Centoniová.
1) Prediktivní sítě
Cisco upozorňuje, že jedním z největších problémů podnikových sítí je přerušení provozu v důsledku problémů nebo výpadků. Zatímco v posledních desetiletích se vývoj IT soustřeďoval na detekci problémů v síti a jejich rychlé odstranění, trend směřuje jednoznačně k tomu, aby sítě dokázaly problémy předvídat.
Základem řešení jsou podle odborníků telemetrická data z desítek milionů bodů po celém světě v kombinaci s analytickým softwarem a strojovým učením. Sítě budoucnosti se dokážou samy opravovat, učit se, předvídat a plánovat.
2) Rozrůznění multicloudového prostředí
Společnost předpovídá, že v příštím roce a v následujících letech lze očekávat další výrazné posuny v tom, jak společnosti využívají multicloudové architektury. Firmy v současné době využívají multicloud například z důvodů geopolitických, technických nebo i kvůli diverzifikaci providerů.
Jednoznačný trend podle Ciska směřuje i v cloudech ke specializaci a využívaní specifických cloudových modelů, které garantují například dodržování specifických legislativních povinnosti či splnění teritoriálních požadavků.
Může se jednat o cloudy oborové, suverénní cloudy (splňující místní zákonné úpravy o ochraně dat a soukromí), cloudy s ekologickým provozem (Zero-Carbon Clouds), cloudy s výpočetními a úložními kapacitami fyzicky umístěnými v blízkosti reálných uživatelů (Local Zone Cloud).
3) Investice do IT ovlivní personalisté
Hybridní model podle expertů zcela změnil zažité zvyklosti v tom, kdy a kde zaměstnanci pracují, jak se připojují k firemním zdrojům. A s tím i jejich technologické potřeby a nároky na zabezpečení firemních sítí. HR oddělení se tradičně soustřeďovala na různé softwarové nástroje související bezprostředně s prací.
Ale v hybridním modelu se musí soustředit ne technologie, které bezprostředně ovlivňují produktivitu a spokojenost vzdáleně připojených pracovníků Proto potřeby HR stále více budou ovlivňovat technologická rozhodnutí firem.
4) Předvídání hackerských útoků
Kyberzločinci podle Ciska používají stále sofistikovanější metody a nástroje. Boom hackerských sad s modulárním malwarem přispěl k výraznému snížení nároků na dovednosti a schopnosti, které hackeři potřebují k úspěšnému útoku.
Kromě samotných škodlivých kódů útočníci masivně využívají techniky sociálního inženýrství, které jim dovolují vyhnout se i účinným obranným nástrojům, jako například dvoufaktorové autentizaci. V této situaci již pouhá detekce viru nestačí.
Obrana proti kyberzločincům vývoj zabezpečení se podle analytiků zaměří na zkoumání anomálií a podezřelého chování v systému, které může pokusy o útok předpovědět. Tento trend bude řízen pokroky v nasazení umělé inteligence, strojového učení a také ve využití globálních telemetrických dat.
5) Monitoring musí podporovat byznys
Cisco dále upozorňuje, že v rámci činnosti jakéhokoli podniku a při jeho interakci se zákazníky vznikají tisíce dat, která různé IT nástroje umí monitorovat. Problémem je příliš mnoho dat, která však nejsou nijak využita pro podnikání, úpravu či změnu obchodních strategií.
Právě komerční využití dat z monitoringu, ale může dramaticky zrychlit reakce a optimalizovat obchodní operace v reálném čase. Proto bude obchodní kontext monitoringu jedním z určujících trendů vývoje této disciplíny.
6) Odpovědné využití AI
Umělá inteligence (AI) a strojové učení (ML) podle odborníků přebírají zodpovědnosti v řadě rozhodovacích procesů (nábor zaměstnanců, schvalování půjček apod.). Pomáhají řešit desítky relativně rutinních úkolů, ale zároveň denně ukazují další ohromující možnosti využití.
A bohužel i zneužití: AI umožní pokročilejší podvody, krádeže identity či přípravu dokonalých padělků. Navzdory obrovskému pozitivnímu dopadu se musí před hrozbou zneužívání AI průmysl, vlády i vědecká obec spojit a vytvořit rámec pro etické a zodpovědné řízení AI. I za cenu omezení tam, kde je to nutné.
Zdroj: Cisco