Cisco: Deset mýtů o kybernetické bezpečnosti v SMB

11. 6. 2020
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: © Silvano Rebai - Fotolia.com
Cisco uvádí, že si malé a střední podniky navzdory očekáváním vedou v oblasti kyberbezpečnosti velmi dobře. Většina dotázaných se snaží udržovat svoji infrastrukturu aktuální a přes dvě pětiny provádí dvakrát do roka bezpečnostní cvičení.

Společnost Cisco vydala studii s názvem Big Security in a Small Business World, ve které se zabývá tím, jak malé a střední podniky (SMB) při svém rozvoji aplikují kybernetickou bezpečnost. Zaměřila se i na deset mýtů okolo kybernetické bezpečnosti těchto firem.

Ty si totiž podle Ciska oproti obecným předpokladům vedou velmi dobře. Studie totiž odhalila, že malé a střední podniky berou bezpečnost velmi vážně, ale také, že jejich inovativní přístup k bezpečnosti přináší úspěchy.

Mýtus 1: Pouze velké organizace jsou pod drobnohledem

V roce 2019 se menší organizace podle společnosti potýkaly se stejnou úrovní veřejné kontroly jako jejich větší protějšky. Minulý rok dobrovolně zveřejnilo 59 % malých a středních podniků své nejvýznamnější bezpečnostní incidenty.

Cisco dodává, že u větších podniků to bylo téměř stejně, konkrétně 62 %. Celkem 74 % malých a středních podniků obdrželo dotazy od zákazníků na to, jak nakládají s jejich údaji – ve srovnání se 77 % větších organizací. 

Mýtus 2: Větší podniky mají kratší prostoji a rychleji se zotavují

Data společnosti Cisco naznačují, že existuje jen malý rozdíl v množství prostojů, které zaznamenaly malé a střední podniky v porovnání s těmi většími.

Necelá čtvrtina (24 %) malých a středních podniků čelilo více než osmi hodinám výpadků kvůli svému nejzávažnějšímu narušení bezpečnosti ve srovnání s 31 % velkých organizací.

Mýtus 3: SBM nemají lidi, kteří by se starali o bezpečnost

Společnost uvádí, že i když nedostatek personálu může být případ těch nejmenších, tak i v SMB pracují lidé dedikovaní na zajištění bezpečnosti. Méně než 1 % malých a středních podniků v průzkumu uvedlo, že nemá nikoho, kdo by se o tuto agendu staral.

Mýtus 4: Velké firmy mají aktualizovanější infrastrukturu

Toto tvrzení je podle Ciska pravdivé jen částečně. Když byly malé a střední firmy požádány o popis své infrastruktury a jejich strategie pro rozvoj bezpečnostních technologií, téměř všechny (94 %) uvedly, že se snaží udržovat svoji infrastrukturu aktuální.

Přes dvě pětiny (konkrétně 42 %) dokonce uvádí, že jejich infrastruktura je velmi aktuální, ve srovnání se 54 % velkých podniků.

Mýtus 5: SMB čelí odlišným hrozbám než velké podniky 

Opět se dle společnosti jedná jen o částečnou pravdu. Ačkoliv taktika je srovnatelná, samotní aktéři útoků se podle expertů Ciska liší.

Studie porovnala typy útoků, které firmy zaznamenaly v uplynulém roce. Mnoho z nich, například vyděračský software, mezi cíli nerozlišuje a ohrožuje podniky bez ohledu na jejich velikost.

Mýtus 6: Threat hunting je doménou velkých firem

Průzkum naznačil, že 72 % malých a středních podniků má zaměstnance, který má v popisu práce provádět threat hunting, ve srovnání se 76 % velkých organizací.

Mýtus 7: SMB neprovádí bezpečnostní cvičení a testy 

Pravidelná cvičení udržují tým ve formě, což podle Ciska platí to i pro malé firmy. Pouze 1 % z nich podle studie nikdy neprovádělo testy plánů reakce na incidenty.

Plných 45 % malých a středních podniků pak dle průzkumu provádí cvičení dokonce každých šest měsíců. U velkých organizací je to 49 %.

Mýtus 8: Vedení SMB nebere bezpečnost a ochranu dat vážně

Tři otázky v průzkumu byly zaměřené na ochranu osobních údajů, informovanost o kybernetické bezpečnosti a na postoj vedení firmy k bezpečnosti. Odpovědi na ně podle společnosti dokazují, že tento mýtus je mylný.

Vedení firem je podle studie informované a angažuje se. Více než dvě třetiny malých a středních podniků napříč všemi průmyslovými odvětvími uvedly, že jejich vedení považuje bezpečnost za vysokou prioritu.

V 84 % malých podniků je školení zaměřené na povědomí o kybernetické bezpečnosti povinné. To je podle Ciska jen o čtyři procentní body méně než ve velkých firmách.

Mýtus 9: SMB neopravují pravidelně mezery v bezpečnosti

Firma dále uvádí, že velké i malé firmy jsou na tom z pohledu pravidelnosti záplatování podobně. Denně nebo týdně je provádí 58 % respektive 56 % z nich.

Mýtus 10: SMB neumí měřit účinnost svých opatření

Celkem 86 % malých a středních podniků v průzkumu uvedlo, že mají jasné metriky pro hodnocení účinnosti svého bezpečnostního programu ve srovnání s 90 % v případě větších organizací.

Studie se také zabývala tím, jakým směrem by se měly malé a střední podniky vydat dále. Vychází z ní, že by se měly zaměřit na zjednodušování svého bezpečnostního ekosystému.

Studie podle Ciska prokázala, že vyšší počet dodavatelů se u dotázaných malých a středních podniků jednoznačně projevil v delší uváděné době výpadků v důsledku závažného narušení bezpečnosti.

bitcoin_skoleni

Ta se dle průzkumu pohybovala od čtyř hodin v průměru v případě jednoho dodavatele po více než 17 hodin v průměru v případě 50 a více dodavatelů. Cisco dodává, že tato data přesvědčivě podporují trend konsolidace dodavatelů.

Zdroj: Cisco

Čtěte dále

Coffee break: Když Wi-Fi potřebuje překonávat i kovové zdi
Coffee break: Když Wi-Fi potřebuje překonávat i kovové zdi
Karel Diviš: Firmy potřebují jednoho stabilního dodavatele IT
Karel Diviš: Firmy potřebují jednoho stabilního dodavatele IT
IDC: Dodávky průmyslových tiskáren stagnují, výkonnost segmentů se ale liší
IDC: Dodávky průmyslových tiskáren stagnují, výkonnost segmentů se ale liší
HPE ocenilo partnery roku 2024, nejlepším distributorem je DNS
HPE ocenilo partnery roku 2024, nejlepším distributorem je DNS
Nejširší nabídka ProAV technologií? Najdete ji u EET Group
Nejširší nabídka ProAV technologií? Najdete ji u EET Group
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC