Společnost Cisco vydala při příležitosti Evropského měsíce kyberbezpečnosti studii s názvem Small and Mighty. Ve výzkumu se zaměřila na 1 816 zástupců malých a středních firem (SMB), aby analyzovala aktuální bezpečnostní trendy v tomto segmentu.
Výzkum ukázal, že 53 % respondentů již zažilo úspěšný kybernetický útok na svoji firmu. Z odpovědí vyplynulo, že 30 % z napadených zaznamenalo ztrátu menší než 100 000 dolarů. Pětina však uvedla, že ztráty podle odhadů překročily milion dolarů.
Phising, ransomware i DDoS
Jednou z příčin je nízké procento vyšetřovaných incidentů. Průměrný SMB podnik se podle studie musí denně vypořádat s téměř 5 000 bezpečnostními varováními denně. Vyšetřuje však pouze 55,6 % z nich.
Nejčastějším útokem, se kterým se společnosti setkaly, byl phishing (79 %). Následovaly shodně zmiňované sofistikované techniky na konkrétní cíl (77 %) využívající pokročilé typy malwaru, a vyděračský software ransomware (77 %).
Dalšími častými hackerskými útoky byly útoky DDos (75 %), kdy dojde k přehlcení a následnému výpadku služby či stránky, a prolomení BYOD zařízení (74 %), kdy útočník šíří nebezpečný software skrze osobní zařízení zaměstnance.
Jak zlepšit bezpečnost?
Firmy stále hledají způsob, jak investovat do technologií a personálu, aby se útokům vyhnuly. Z průzkumu vyplynulo, že 19 % respondentů plánuje investovat do zlepšení zabezpečení zařízení a do řešení proti pokročilým hrozbám.
Mezi další plánovaná opatření pak patří i zlepšení zabezpečení webových aplikací a ochrany proti útokům z webů (18 %) a investice do technologií pro prevenci proti útokům, které zabrání pokusům o průnik do sítě (17 %).
„Organizace by ani neměly čekat na nějaké zázračné řešení. I menší kroky jsou lepší než žádné. Bez dat se již žádný podnik neobejde, a proto by jejich bezpečnost měla být prioritou nejvyššího vedení,“ připomíná bezpečnostní expert Ciska Milan Habrcetl.
Zdroj: Cisco