Školy se snaží zkvalitňovat své služby a stále častěji využívají digitální platformy, což s sebou bohužel přináší rizika. Výzkumný tým kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies upozorňuje, že sektor vzdělávání a výzkumu čelí největšímu počtu kyberútoků, navíc obrovským náskokem na ostatní odvětví.
„V letošním roce čelí jedna vzdělávací nebo výzkumná organizace průměru 2256 kybernetickým útokům týdně. Jedná se sice o mírný pokles oproti stejnému období v loňském roce, ale i tak je vzdělávání a výzkum jednoznačně nejčastějším terčem kyberzločinců,“ říká Daniel Šafář, area manager Check Pointu pro region CEE.
Proč je právě tento sektor tak oblíbeným cílem kyberzločinců? „Jedním z možných vysvětlení je všudypřítomná digitalizace a vzrůstající závislost na online platformách pro studium, výuku a testování. Útočníci tak mají mnoho příležitostí, jak zaútočit,“ vysvětluje Daniel Šafář.
„Vzdělávací organizace navíc pracují s množstvím citlivých a velmi cenných informací o studentech, což je pro hackery lákavé. Stále větší hrozbou je také ransomware. Například v květnu čelily vlně nebezpečných ransomwarových útoků americké školy,“ dodává.
Největší množství útoků zaznamenaly v roce 2023 vzdělávací organizace v regionu APAC, a to v průměru 4529 útoků týdně na jednu společnost. Evropa na druhém místě pak zaznamenala největší meziroční nárůst útoků na vzdělávací a výzkumné společnosti, a to 11 %.
Velkým strašákem pro vzdělávací instituce jsou ransomwarové útoky. Ale tradičně nejrozšířenější hrozbou jsou zejména různé phishingové podvody, které napodobují zprávy od známých společností a snaží se z učitelů a žáků vylákat citlivé informace.
Zdroj: Check Point Software Technologies