Společnost Check Point Software Technologies uveřejnila svoji kyberbezpečnostní předpověď na rok 2023, z níž vyplynulo, že mezinárodní konflikty přinesou další vlnu hacktivismu, hrozbu deepfake i útoky na energetické sítě.
Počet kybernetických útoků podle analytiků vzrostl ve třetím čtvrtletí 2022 ve srovnání s rokem 2021 o 28 % a Check Point předpovídá další prudký nárůst útoků po celém světě. Ransomware budou používat k vydírání i menší hackerské skupiny.
Bezpečnostní týmy budou zároveň podle prognózy čelit obrovskému tlaku, protože v oblasti kyberbezpečnosti chybí 3,4 milionu zaměstnanců a problém se bude dále stupňovat. Odborníci také očekávají, že vlády zavedou nové kybernetické regulace na ochranu občanů.
Nové hrozby i staří známí
„V roce 2023 nás čeká velký problém jménem deepfake. Hacktivisté i kyberzločinci budou využívat video a hlasové zprávy k úspěšným phishingovým a ransomwarovým útokům,“ říká Miloslav Lujka, country manager Czech Republic, Slovakia & Hungary z Check Pointu.
„Jako reálnou hrozbu vidíme také útoky na energetické sítě, což povede k přerušení dodávek energií a bude to mít zásadní dopad na organizace i celou společnost,“ upozorňuje.
„Kybernetické pojištění prochází výraznými změnami. Organizace s největší pravděpodobností nebudou moci spoléhat na pojištění jako na záchrannou síť. Můžeme také očekávat, že výrobci softwaru budou zodpovědní za případné zranitelnosti a budou muset implementovat bezpečnostní prvky,“ dodává Daniel Šafář, area manager CEE v Check Pointu.
Dodává, že inflace a zpomalení globální ekonomiky přinesou další nárůst digitálních podvodů a kyberzločinci budou stále častěji využívat k útokům sociální sítě a komunikační aplikace, jako Telegram nebo WhatsApp. Porostou i útoky na blockchainové platformy Webu3.
Zdroj: Check Point Software Technologies