Analýza výzkumného týmu společnosti Check Point Research odhalila, že průměrná organizace v České republice se musí potýkat se zhruba 640 útoky za týden; celosvětový průměr je přitom 594 útoků.
Za posledních 6 měsíců pochází hrozby pro ČR nejčastěji právě z České republiky (29 %), následují Spojené státy (28 %), Irsko (20 %), Německo (7 %), Nizozemí (5 %), Spojené království (2 %) a ostatní země (8 %).
Škodlivé soubory v ČR jsou podle analýzy nejčastěji distribuované prostřednictvím webových stránek (92 %); prostřednictvím e-mailů distribuují útočníci pouze 8 % škodlivých souborů. Ve světě je přitom podíl škodlivých e-mailů celých 37 %.
Kryptomineři na ústupu
Check Point uvádí, že počet ransomwarových útoků v první polovině roku průběžně klesal, nyní se drží relativně na vyrovnané úrovni. V ČR ransomwarové útoky ve druhé polovině roku zatím ovlivňují zhruba 0,5 % organizací, ve světě je to kolem 0,8 %.
Naopak útoky kryptominerů mají klesající tendenci. Dlouhodobě je ČR nad celosvětovým průměrem a drží se kolem 24 % postižených organizací, ve světě je to jen kolem 15 %. Ale pokles během léta dospěl na konci září až pod hranici 15 % organizací ovlivněných v ČR kryptominery, ve světě byl pokles k hranici 11 %.
„Útoky mobilního malwaru jsou nebezpečným trendem ve světě i v ČR, což ukazují dlouhodobé statistiky. V ČR i ve světě mají mobilní útoky dopad zhruba na 20 % organizací,“ upozorňuje Petr Kadrmas, security engineer Eastern Europe ve společnosti Check Point.
Společnost dodává, že co se týče botnetů, tak v R je jejich aktivita dlouhodobě výrazně nad celosvětovým průměrem. Křivka přesto kopíruje globální trend. První 3 týdny v září se počet organizací ovlivněných útoky botnetů více než zdvojnásobil, ale závěr září už se nesl v klesajícím duchu.
Zdroj: Check Point