Nemocnice a zdravotnická zařízení mají podle společnosti Check Point obrovské množství citlivých dat o pacientech. S postupující digitalizací, vzestupem nových technologií a rostoucím významem IoT se výrazně zlepšuje kvalita poskytovaných služeb a zdravotnický personál má možnost sdílet informace a přistupovat k nim na dálku.
Bezpečnostní analytici nicméně jedním dechem upozorňují, že ruku v ruce s tím se také otevírají vrátka i pro hackery a kyberzločince, kteří se pod vidinou vysokých zisků neštítí ničeho. Útoky jsou navíc aktuálně ještě lukrativnější.
Check Point uvádí, že během první vlny koronavirové pandemie jsme na krátkou chvíli viděli dohodu hackerů o neútočení na zdravotnický sektor, klid zbraní ale nevydržel dlouho. V těžkých dobách důležitost nemocnic, které si nemohou dovolit žádný výpadek nebo omezení služeb, naopak výrazně vzrostla.
V posledních měsících je zdravotnictví celosvětově třetím nejčastějším terčem hackerů. Důvodů, proč se útočníci zaměřují tak výrazně právě na tento sektor je několik, od množství citlivých informací po vysokou pravděpodobnost zaplacení výkupného.
Lákavý cíl včera i zítra
Podle dat výzkumného týmu Check Point Research nyní došlo k dalšímu výraznému nárůstu kyberútoků na zdravotnická zařízení. Na začátku srpna čelila jedna zdravotnická organizace v průměru 1170 útokům za týden.
Na konci září byl týdenní průměr útoků na jednu zdravotnickou organizaci už ale rekordních 1848. Ve druhé polovině září došlo také ke skokovému zvýšení útoků botnetů, které způsobilo zasažení dvojnásobného množství zdravotnických organizací, než bylo v posledních měsících běžné.
Alarmující je podle expertů také skutečnost, že zatímco v září byla ransomwarem zasažena celkově každá 71. organizace, ve zdravotnictví byla terčem ransomwaru každá 41. organizace.
Lehce nad průměrem jsou ve zdravotnickém sektoru i počty mobilních útoků, může to být i z důvodu, že řada zdravotnických pracovníků musí pracovat v pohybu a přistupovat k datům odkudkoli. Mobilní zařízení jsou pak dle Check Pointu jasným, snadným a cenným terčem.
„Zejména v období víkendů a svátků musí bezpečnostní týmy ještě zvýšit ostražitost, protože kyberzločinci zkouší útočit ve chvíli, kdy to organizace nejméně čekají a klíčový personál je hůře dostupný,“ říká Pavel Krejčí, security engineer v kyberbezpečnostní společnosti Check Point.
Zdroj: Check Point