Check Point: Počet kyberútoků boří rekordy, důvodem jsou i úniky kyber-superzbraní

15. 7. 2021
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: James Thew @Fotolia.com
Analytici upozorňují, že meziročně došlo v květnu 2021 k nárůstu kybernetických útoků na americké organizace o 70 %, v regionu EMEA dokonce o 97 %.

Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point Software Technologies, upozorňuje na další nárůst kybernetických útoků. Organizace totiž v souvislosti s pandemickým přesunem do online světa čelí dosud nevídané a sofistikovanosti hrozeb a útoků.

Dlouhodobě varujeme, že organizace všech velikostí jsou bombardovány globálními, multivektorovými kybernetickými hrozbami 5. generace, které mohou způsobit fatální škody a nenávratně poškodit pověst napadené firmy,“ říká Daniel Šafář, country manager CZR regionu v Check Pointu.

Většina společností je podle něj přitom zabezpečena maximálně proti 3. generaci hrozeb, což jsou ovšem hrozby, které jsou známé už z počátku druhého tisíciletí a které se snaží zneužívat zranitelnosti v aplikacích.

Přitom kyberzločin se vyvíjí tak závratným tempem, že zůstat pozadu s ochranou týdny nebo měsíce může mít vážné následky, natož se zabezpečením zastaralým roky. Potom se nemůžeme divit, že stránky novin plní články o obětech kybernetických útoků,“ varuje.

Důležitá je mezinárodní spolupráce

Check Point upozorňuje, že bohužel i menší hackerské skupiny mají dnes přístup k velmi nebezpečným hrozbám, protože dříve nebo později k úniku strategických kyberzbraní dojde. S hrozbami i útoky se čile obchoduje například na darknetu, takže se ještě rozšiřuje počet potenciálních kyberzločinců.

Zakoupit lze data, hrozby i útoky na míru, amatéři tak mohou za pár desítek dolarů způsobit devastující škody. Zastavit pandemii kyberútoků bude podle odborníků vyžadovat spolupráci vlád, kyberbezpečnostních společností a jednotlivých organizací.

V EMEA řádí malwarové útoky na IoT zařízení

V květnu podle Check Pointu vzrostl počet kyberútoků na americké organizace o 18 % ve srovnání se začátkem roku 2021. V regionu EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika) byl nárůst dokonce ještě o 3 procentní body vyšší.

V Americe tak čelila v květnu jedna organizace v průměru 671 útokům týdně oproti 589 útokům ze začátku roku. V regionu EMEA byl v květnu týdenní průměr útoků na jednu organizaci 780, zatímco na začátku letošního roku to bylo „pouze“ 643.

Odborníci poukazují také na to, že srovnání s minulým rokem vyznívá ještě strašidelněji. Meziročně došlo v květnu k nárůstu kybernetických útoků na americké organizace o 70 %, v regionu EMEA dokonce o 97 %.

V Americe vzrostl v květnu nejvíce počet útoků botnetů, o 26 % v porovnání se začátkem letošního roku. Následovaly infostealery (růst o 19 %), bankovní trojany (10 %) a ransomware (9 %). V regionu EMEA raketově vystřelil počet malwarových útoků na IoT zařízení (nárůst o 144 %) a mobilních útoků (o 41 %).

Útoky na zdravotnické organizace slábnou

Zajímavé je podle Check Pointu i srovnání útoků na jednotlivá průmyslová odvětví. V Americe došlo v květnu k největšímu nárůstu útoků na dopravce (o 51 %), softwarové (nárůst o 43 %) a konzultační (25 %) společnosti.

Největší pokles výzkumný tým Check Point Research zaznamenal u výrobců hardwaru (o 69 %) a vzdělávacích/výzkumných společností (pokles o 22 %), v regionu EMEA naopak výrobci hardwaru zaznamenali třetí největší nárůst útoků (o 26 %).

bitcoin_skoleni

Ještě větší skok podle expertů zaznamenali podobně jako v Americe softwaroví výrobci (nárůst útoků o 64 %) a veřejné služby (o 46 %). K poklesu útoků došlu u zdravotnických organizací (o 13 %) a finančních/bankovních společností (o 16 %).

Zdroj: Check Point Research

Čtěte dále

HPE ocenilo partnery roku 2024, nejlepším distributorem je DNS
HPE ocenilo partnery roku 2024, nejlepším distributorem je DNS
IDC: Dodávky průmyslových tiskáren stagnují, výkonnost segmentů se ale liší
IDC: Dodávky průmyslových tiskáren stagnují, výkonnost segmentů se ale liší
Nejširší nabídka ProAV technologií? Najdete ji u EET Group
Nejširší nabídka ProAV technologií? Najdete ji u EET Group
Karel Diviš: Firmy potřebují jednoho stabilního dodavatele IT
Karel Diviš: Firmy potřebují jednoho stabilního dodavatele IT
Coffee break: Když Wi-Fi potřebuje překonávat i kovové zdi
Coffee break: Když Wi-Fi potřebuje překonávat i kovové zdi
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC
Na NIS2 si vyhraďte minimálně 6 měsíců, radí Jan Sedlák z MasterDC