Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point Software Technologies, analyzoval možnosti nové verze umělé inteligence GPT-4. Z prvotních průzkumů vyplývá, že existují různé scénáře, které by kyberzločinci mohli využít pro zvýšení efektivity při vytváření podvodů, hrozeb a útoků, a to i bez technických znalostí.
Novou verzi lze podle expertů snadno použít například k vytváření phishingových zpráv, napodobujících e-maily od banky, nebo podvodných zpráv zaměstnancům. Snadno lze vytvořit také malware, který bude krást a odesílat pdf dokumenty, nebo kód pro stažení a spuštění malwaru.
GPT-4 má sice podle Check Pointu některá omezení a ochranná opatření, která mají blokovat snahu o zneužití a vytváření podvodů a nebezpečných kódů, ale většinu z nich lze poměrně jednoduše obejít. Společnost bude GPT-4 i nadále testovat a v dalších dnech zveřejní podrobnější analýzu.
Bobtnající hrozba
„Už dříve jsme upozorňovali, že ChatGPT zneužívají hackeři a je potřeba si na tuto novou vlnu hrozeb dávat pozor. Proto jsme také rychle analyzovali nejnovější verzi GPT-4,“ říká Pavel Krejčí, security engineer z Check Point Software Technologies.
Nová platforma se sice podle něj na mnoha úrovních jednoznačně zlepšila, ale zároveň vidí mnoho scénářů, které by mohli využít i technicky méně zdatní kyberzločinci. Hackeři by mohli vzhledem k rychlé reakci ChatGPT4 překonávat jednoduše technické problémy při vývoji a vylepšování malwaru.
„ChatGPT4 může, stejně jako prakticky všechny průlomové technologie, sloužit dobrým i špatným účelům. Umělá inteligence hraje stále významnější roli v kybernetické obraně i útocích a očekáváme, že hackeři se budou GPT-4 snažit intenzivně využít,“ uzavírá Krejčí.
Zdroj: Check Point Software Technologies