Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point Software Technologies, varuje, že by hackeři mohli použít chatbota OpenAI ChatGPT a také OpenAI Codex k cíleným kybernetickým útokům.
Check Point mimo jiné otestoval, že pomocí chatbota ChatGPT lze vytvořit phishingový e-mail se škodlivým kódem. Tento příklad by měl sloužit jako upozornění na možná rizika, která nové AI technologie přináší, protože mají potenciál výrazně změnit prostředí kybernetických hrozeb.
Pomocí chatbota ChatGPT lze podle odborníků vytvořit phishingový e-mail s přiloženým excelovým dokumentem obsahujícím škodlivý kód. A pokud by se vše propojilo s kódem vytvořeným pomocí OpenAI Codexu, bylo by možné vše použít k jednoduchému a přitom efektivnímu útoku.
Potenciální hrozba pro kyberbezpečnost
„ChatGPT má potenciál výrazně změnit prostředí kybernetických hrozeb. Kdokoli s minimálními prostředky a nulovými znalostmi v oblasti kódu může snadno vytvořit hrozbu podle svých představ,“ říká Peter Kovalčík, regionální ředitel, security engineer Eastern Europe Check Pointu.
S pomocí AI je podle něj snadné vygenerovat škodlivé e-maily a kódy a hackeři je mohou dále vylepšovat. Náš příklad má sloužit jako varování veřejnosti, protože AI technologie mohou znovu posunout vývoj sofistikovaných a efektivních kybernetických hrozeb.
„Svět kybernetické bezpečnosti se rychle mění a je potřeba na to reagovat. AI technologie jsou stále vyspělejší a mohou ovlivnit prostředí hrozeb v dobrém i zlém,“ uzavírá Kovalčík.
Zdroj: Check Point Software Technologies