Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point Software Technologies, zveřejnil zveřejnil Celosvětový index dopadu hrozeb, podle kterého byl v únoru nejrozšířenějším malwarem Emotet.
Naopak ústup zaznamenal Trickbot a také zranitelnost Log4j, která na konci roku 2021 rozpoutala pandemii kyberútoků. Check Point zároveň upozorňuje, že největšímu množství kyberútoků čelí nadále vzdělávací a výzkumné organizace.
Vydán byl i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika patřila v únoru mezi méně bezpečné země a obsadila 37. pozici. Naopak Slovensko se umístilo až na konci tabulky a s 92. pozicí patřilo mezi bezpečnější země.
Pozor na emotivně laděné e-maily
Experti dále upozorňují, že kyberzločinci se snaží zneužívat také konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou, aby nalákali uživatele ke stažení škodlivých příloh. A právě nejrozšířenější únorový malware Emotet použil přesně tuto taktiku.
„Řada malwarů, včetně Emotetu, se snaží využít zájmu veřejnosti o rusko-ukrajinský konflikt. Vidíme e mailové kampaně, které lákají na válečná témata a snaží se přimět uživatele ke stažení škodlivých příloh,“ říká Tomáš Růžička, SE Team leader v Check Pointu.
„Proto buďte velmi obezřetní a vždy pečlivě zkontrolujte, zda je e-mailová adresa odesílatele autentická, dávejte si pozor na pravopisné chyby a neotevírejte přílohy a neklikejte na odkazy, pokud si nejste stoprocentně jisti, že je e-mail bezpečný,“ podotýká.
Emotet a FormBook jsou stále aktivními hrozbami
Check Point zjistil, že škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podnikové sítě vévodil v únoru znovu Emotet, který měl dopad na 5 % organizací po celém světě. Na druhou příčku povyskočil FormBook s dopadem na 3 % společností. Glupteba na třetím místě ovlivnil 2 % podniků.
Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podniková mobilní zařízení podle kyberbezpečnostních analytiků vládl nově XLoader, následovaly xHelper a AlienBot.
Check Point také analyzoval nejčastěji zneužívané zranitelnosti. Kyberzločinci se pro útoky na podnikové sítě snažili zneužívat nově především zranitelnost „Web Server Exposed Git Repository Information Disclosure” s dopadem na 46 % organizací.
Na druhé místo klesla obávaná zranitelnost „Apache Log4j Remote Code Execution“ s dopadem na 44 % společností a Top 3 uzavírá zranitelnost „HTTP Headers Remote Code Execution“ s dopaden na 41 % organizací.
V ČR řádí i SnakeKeylogger
Společnost analyzovala i malware útočící na podnikové sítě v České republice. Emotet nadále dominuje a jedná se o jasně nejvýraznější hrozbu pro místní organizace, která měla dopad na více než 11 % českých podnikových sítí.
Naopak dopad modulárního botnetu Trickbot klesl v ČR oproti lednu na méně než polovinu. Mezi nejnebezpečnější hrozby pro české organizace patřil i v únoru FormBook a velmi rázně se do žebříčku vrátil i zlodějský malware SnakeKeylogger.
Zdroj: Check Point Software Technologies
Nové články do mailu
Chcete mít každý týden přehled o informacích pro resellery, dodavatele služeb a profesionály v prodejním kanále IT a CE? Objednejte si náš mailový servis. Objednat si lze i newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze serverů vydavatelství Internet Info.