Check Point: České organizace ohrožuje zlodějský malware Snake Keylogger

30. 8. 2021
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: © lassedesignen - Fotolia.com
Výzkumný tým kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies upozorňuje na vzestup malwaru Snake Keylogger, který krade přihlašovací údaje a sleduje stisknuté klávesy.

Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point Software Technologies, zveřejnil Celosvětový index dopadu hrozeb, podle kterého zůstal v červenci nejrozšířenějším škodlivým kódem Trickbot, ale na druhé místo se po intenzivní phishingové kampani posunul Snake Keylogger.

Vydán byl i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika klesla o 16 příček až na bezpečnější 82. pozici. Slovensko se v červenci také posunulo mezi bezpečnější země a to z 30. místa na 65. První, tedy nejnebezpečnější, místo patřilo Botswaně.

Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podnikové sítě podle Check Pointu vévodil v červenci Trickbot, který měl dopad na 4 % organizací po celém světě. Na druhou příčku se posunul Snake Keylogger s dopadem na 3 % společností, XMRig na třetím místě ovlivnil shodně 3 % podniků.

Co je Snake Keylogger?

Snake Keylogger je dle kyberexpertů modulární .NET keylogger a malware určený ke krádežím přihlašovacích údajů. Mezi jeho hlavní funkce patří zaznamenávání stisknutých kláves, krádeže přihlašovacích údajů a odesílání ukradených dat útočníkům.

Snake podle Check Pointu představuje hrozbu pro soukromí a online bezpečnost uživatelů, protože může krást prakticky všechny druhy citlivých informací a není snadné ho odhalit. Na hackerských fórech lze Snake Keylogger koupit za 25 až 500 dolarů, cena závisí na zvolené konfiguraci a službách.

Keyloggery jsou velmi nebezpečné, protože uživatelé mají tendenci používat stejné heslo a uživatelské jméno pro různé účty. Jakmile jsou ukradené přihlašovací údaje z jedné služby, získají kyberzločinci přístupy k celé řadě dalších služeb, proto je zásadní všude používat unikátní hesla.

Pokud je to možné, neměli by uživatelé spoléhat jen na hesla, ale používat i vícefaktorové ověření nebo technologie pro jednotné přihlášení (SSO),“ říká Tomáš Růžička, SE Team leader v kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Keyloggery, jako je Snake, se často šíří prostřednictvím phishingových e-mailů, proto je důležité, aby uživatelé věděli, že si mají dávat pozor na detaily, jako jsou překlepy v odkazech a e-mailových adresách, a nikdy neklikali na podezřelé odkazy nebo neotevírali neznámé přílohy,“ dodává.

Had řádí i v Česku

Škodlivým kódům nejčastěji použitým k útokům na podniková mobilní zařízení podle kyberbezpečnostních expertů v červenci znovu vládl xHelper. Následoval malware jako služba AlienBot a Android malware Hiddad.

Check Point také analyzoval nejčastěji zneužívané zranitelnosti. Kyberzločinci se pro útoky na podnikové sítě snažili zneužívat především zranitelnost „Web Server Exposed Git Repository Information Disclosure” s dopadem na 45 % organizací.

Druhé místo obsadila zranitelnost „HTTP Headers Remote Code Execution (CVE-2020-13756)“ s dopadem na 44 % společností a Top 3 uzavírá zranitelnost „MVPower DVR Remote Code Execution“ s dopaden na 42 % organizací.

Check Point analyzoval i malware útočící na podnikové sítě v České republice. Na první místo vystřelil již zmiňovaný Snake Keylogger, který měl v ČR ještě výrazně větší dopad než ve světě.

bitcoin_skoleni

Mezi nejvýznamnějšími hrozbami se podle analytiků i nadále drží Trickbot. Vzestup zlodějských hrozeb potvrdil i drobným růstem na třetím místě FormBook a návratem do Top 10 AgentTesla.

Zdroj: Check Point

Čtěte dále

Jak se proaktivně bránit moderním hrozbám? Ukáže Cyber Security 2024
Jak se proaktivně bránit moderním hrozbám? Ukáže Cyber Security 2024
Eset: Češi riskují s daty, podceňují zálohy i bezpečnost
Eset: Češi riskují s daty, podceňují zálohy i bezpečnost
Karel Diviš: Firmy potřebují jednoho stabilního dodavatele IT
Karel Diviš: Firmy potřebují jednoho stabilního dodavatele IT
eD system bodoval u HPE, je distributorem roku v oblasti SBP
eD system bodoval u HPE, je distributorem roku v oblasti SBP
T-Mobilu mírně klesly tržby, spotřeba dat dál stoupá dvouciferně
T-Mobilu mírně klesly tržby, spotřeba dat dál stoupá dvouciferně
Nejširší nabídka ProAV technologií? Najdete ji u EET Group
Nejširší nabídka ProAV technologií? Najdete ji u EET Group