Kancelářské sítě se rychle mění. Dávno je pryč doba, kdy měly za úkol pouze občas přenést nějaký textový dokument nebo číselnou tabulku a poskytovaly dostatek šířky pásma pro brouzdání po internetu.
Rychlý vzestup digitálních a sociálních médií během posledních 10 let významně změnil způsob, jakým je kancelářská síťová infrastruktura využívána. Používání videa na internetu i v kanceláři je mnohem běžnější, webové stránky obsahují mnohem více dat a rychlosti širokopásmového připojení k internetu se stále zvyšují. Tím roste zároveň poptávka po velmi výkonných síťových zařízeních.
Webové stránky obsahovaly dříve převážně text a možná jeden či dva obrázky. Dnes se tento poměr obrátil. Stránky jsou často přeplněné pohyblivou grafikou, videi a dalším multimediálním obsahem. Průzkum ukázal, že velikost průměrné webové stránky se od roku 2003 více než ztrojnásobila a vzrostla z 93,7 kilobytů na více než 312 kilobytů, což představuje nárůst asi o 233 %. Množství dat v síti zvyšují také on-line zpravodajské deníky s vloženými videonahrávkami.
Průzkum dále ukazuje, že sledování videa on-line vyskočilo z roku na rok o 130 %. A nejde jen o nahrávky na YouTube – lidé ve zvýšení míře streamují video a další multimediální data přes lokální síť pro řadu různých aplikací, například při školení o produktu nebo při firemních prezentacích.
Naštěstí se dostupná šířka pásma internetového připojení také zvýšila a mnohé firmy i jednotlivci si již užívají rychlostí přes 20 Mb/s, což dělá z putování po webu mnohem příjemnější a zábavnější záležitost. Nové připravované širokopásmové technologie přitom slibují rychlosti až 20krát vyšší, lze tedy očekávat další mohutný růst.
Rychlejší širokopásmové připojení, přinášející bohatší obsah, však znamená, že lokální sítě budou muset zvládnout ještě více dat, protože uživatelé posílají a dostávají větší e-mailové přílohy, surfují po webu, stahují mnohamegabytové soubory, telefonují přes síť (VoIP) a pracují s rozsáhlými databázemi.
Lokální sítě jsou tedy nyní zatíženy více, než kdykoli předtím
Většina dnešních sítí stále využívá starý standard Fast Ethernet, který přenáší data rychlostí 100 Mb/s. Problém spočívá v tom, že velké množství uživatelů, kteří stahují mnoho dat nebo sledují video, může tuto kapacitu rychle zaplnit a ostatní pak musí na svá data čekat. V dnešním tvrdém konkurenčním prostředí si firmy nemohou dovolit platit lidi za čekání na e-mail – ztráta produktivity by mohla znamenat ztrátu zakázek.
Dostupný upgrade na Gigabit Ethernet
Naštěstí je zde snadno dostupné řešení.
Upgrade sítě na Gigabit Ethernet je nyní více smysluplný, než kdykoli dříve, protože gigabitové přepínače přemění dosavadní síť snadno a rychle na vysoce výkonnou síť. Gigabit Ethernet je osvědčený standard, který běží desetkrát rychleji než Fast Ethernet, a ušetří organizacím čas i peníze. Mnohé firmy dnes přecházejí na technologii Gigabit Ethernet, aby se vyrovnaly s požadavky na výkon a rychlost přenosu v dnešním síťovém prostředí. Výroba přepínačů pro Gigabit Ethernet od roku 2008 roste a tato skupina produktů během několika málo let vytlačí staré 10/100Mb/s modely z hlavního proudu. Předpověď analytické firmy Gartner pro oblast ethernetových přepínačů uvádí, že počet dodávaných portů pro Gigabit Ethernet převáží do roku 2010 nad počtem portů pro Fast Ethernet a do roku 2012 budou tvořit téměř 67 % celkových dodávek. (Gartner Forecast: Enterprise Ethernet Switches, EMEA, 2007-2012).
O Gigabit Ethernetu se však mluví již od roku 2001. Proč to tedy trvalo tak dlouho, než došlo k jeho skutečnému nástupu? Hlavním důvodem je cena – až dosud nebyla gigabitová technologie pro firmy příliš ekonomicky výhodným řešením, obzvláště když 100Mb/s technologie Fast Ethernet dokázala zvládnout většinu síťových požadavků. Nyní však Gigabit Ethernet dosáhl optimálního poměru cena/výkon, takže si firmy nemusí připlácet za vyšší šířku pásma pro provozování náročných síťových aplikací, což představuje fantastickou příležitost pro prodejce.
Až donedávna bylo také jen velmi málo PC kompatibilních s technologií Gigabit Ethernet, takže bylo nutné investovat navíc do rozhraní klienta. Většina moderních PC a notebooků – uvedených na trh zhruba během posledních 5 let – obsahuje již standardně port pro Gigabit Ethernet, takže na straně PC není třeba žádných investic – vše je už připraveno. To pomáhá držet výdaje na uzdě. Zákazníci tak profitují z trojnásobné úspory – nejsou žádné náklady na dodatečný hardware, není třeba platit za upgrade klientských PC a nedochází k prostojům uživatelů. Existuje také řada dalších zařízení s rozhraním pro Gigabit Ethernet, například NAS a SAN úložiště dat, a prodejcům se tak naskýtá příležitost nabídnout zákazníkům další produkty a zvýšit tak zisk.
Gigabit Ethernet je přirozeným nástupcem 10/100Mb/s síťového hardwaru, nejsou tedy potřebné dodatečné investice do školení na tuto technologii. Ze současného stavu finančního trhu vyplývá, že nyní nastala nejvhodnější doba pro nabídku gigabitové technologie, protože D-Link nyní nabízí prodejcům po omezenou dobu 15% slevu na vybranou skupinu smart, řiditelných a neřiditelných gigabitových přepínačů. D-Link považuje Gigabit Ethernet za velkou obchodní příležitost pro nadcházející rok a přináší na trh řadu řešení, která mají prodejcům pomoci se na tuto příležitost dobře připravit a zvýšit svoje zisky.
Velmi důležité rovněž je, že řada výkonných ekologických Green přepínačů pro Gigabit Ethernet může také pomoci organizacím, aby přispěly svým dílem k snížení svých uhlíkových emisí. V březnu tohoto roku vydala vláda Spojeného království dokument „Greening Government ICT: Efficient, Sustainable, Responsible“ – strategii pro snížení dopadu počítačových systémů na životní prostředí. Jedním z cílů této strategie je udělat energetickou spotřebu ICT systémů do roku 2012 „uhlíkově neutrální“, takže na firmy a organizace veřejného sektoru působí narůstající tlak, aby snížily spotřebu svých IT prostředků.
To představuje velkou příležitost pro prodejce, protože organizace se stále více poohlížejí po energeticky úpornějších síťových technologiích. D-Link přináší svým prodejcům řadu cenově dostupných gigabitových přepínačů, které mohou nabídnout podnikům i veřejnému sektoru. Pro prodejce tedy nastala ta pravá chvíle, aby investovali do gigabitových přepínačů a poskytli svým zákazníkům cenově výhodnou a moderní technologii, které jim umožní ušetřit čas i peníze.
Autor je Country Managerem společnosti D-link pro Českou a Slovenskou Republiku se zodpovědností za rozvoj prodeje v regionu. Ve volném čase se věnuje mushingu (závody psích spřežení).