Společnost PayPal provedla ve spolupráci se svým partnerem, organizací SuperData, průzkum k současnému stavu oboru elektronických sportů a zanalyzovala soutěžní hraní v osmi evropských zemích. Výsledky ukazují, že odvětví e-sports je na vzestupu.
Z důvodu vysokého zájmu a sledovanosti se turnaje v elektronických sportech nyní konají po celém světě a svým tempem růstu překonávají celou řadu oborů, jako například tradiční sporty. V některých zemích, například v Jižní Koreji, jsou elektronické sporty (zde zejména legendární Starcraft) již považovány za národní sporty.
„Oblast digitálního zboží s hrami ve středu zájmu zaznamenává v posledních letech velký růst popularity. Elektronické sporty jsou příkladem převratného fenoménu," uvedl Matt Komorowski, ředitel společnosti PayPal pro prodej ve střední a východní Evropě.
„Jen před několika lety byly považovány pouze za součást kultury skalních příznivců videoher, dnes se však staly samostatným mnohamilionovým průmyslem, který nabírá na popularitě a velikosti.“
Evropský trh poroste o 14 % ročně
Průzkum ukázal, že obor elektronických sportů v Evropě silně roste a nyní dosahuje hodnoty více než 300 milionů dolarů. Průměrná složená roční míra růstu (CAGR) je odhadována na 14 %, což znamená, že v roce 2017 by příjmy měly dosáhnout téměř 343 milionů a v roce 2018 dokonce 390 milionů dolarů.
Na čele žebříčku sledovaných zemí co do velikosti trhu s elektronickými sporty i do počtu diváků se umístily Rusko, Francie a Španělsko. V Rusku dosahují příjmy z elektronických sportů více než 35 milionů dolarů a počet fanoušků je na úrovni 2 mil. diváků.
V České republice příjmy činí přesně 3 017 716 dolarů a při průměrné 14% složené roční míře růstu by měly v roce 2017 vzrůst na téměř 3,43 milionů a v roce 2018 na 3,90 milionů dolarů.
Jak vypadá průměrný fanoušek elektronických sportů? Podle údajů organizace SuperData na základě demografického složení v Evropě se ukazuje, že je to obvykle muž (78% mužů oproti 21% žen) v jedné z věkových kategorií – 18 až 24 let (30%) nebo 25 až 34 let (30%). Při podrobnějším pohledu na příjmy v tomto odvětví je také možné dojít k závěru, že průměrný divák přinese 13,30 dolaru ročně.
Český divák je průměrně mladší než ti evropští
A co čeští příznivci elektronických sportů? Rozdělení podle pohlaví je 85% mužů a 15% žen. Ve srovnání s jednotlivými trhy patří v České republice podíl žen mezi fanoušky elektronických sportů k nejnižším. Jsme na podobné úrovni jako například Itálie, kde je to pouze 12%, Španělsko se 13% a Rusko s 15%.
Česká republika se také liší co do věku nejmladších hráčů – v tomto případě ale patříme k zemím s nejvyšším podílem: 17% českých příznivců elektronických sportů spadá do kategorie 13 až 17 let. Stejně je tomu tak ve Francii či Řecku, kde podíl této věkové kategorie dosahuje téměř 20%.
V jakém věku se tedy nejvíce věnujeme elektronickým sportům? Podle průzkumu je to v České republice kategorie 25 až 34 let (28%). Co se týká příjmů, průměrný český divák přinese o trochu více než 13 dolaru ročně.
Graf 1 – Počet diváků e-sportů na českém trhu
Zdroj: PayPal
Graf 2 – Rozdělení českých diváků podle věkových kategorií
Zdroj: PayPal