Mezi 72 hodnocenými zeměmi z celého světa se Česká republika umístila na 23. místě, čímž si meziročně polepšila o 8 míst. Rychlost uploadu se od loňska zvýšila téměř o jeden megabit na 3,3 Mbps a download rostl z 6,68 Mbps na 8,74 Mbps. Silnou stránkou českého broadbandu je latence. Naměřená hodnota 32 ms je vůbec ta nejnižší. Stejné latence dosáhlo pouze Finsko. Posledním sledovaným aspektem bylo rozšíření boadbandu, které nás dosahuje hodnoty 55 %.
Ve srovnání s ostatními postkomunistickými zeměmi je na tom Česká republika o něco lépe a potenciál má podle průzkumu značný. „Studie ukazuje, že naše země si vede ve srovnání s ostatními relativně dobře. Věřím, že rostoucí poptávka po kvalitním připojení půjde ruku v ruce se vstřícností a nápaditostí našich poskytovatelů služeb a to nás bude posouvat v žebříčku stále kupředu.“ komentoval v tiskové zprávě výsledky studie Ivo Němeček z firmy Cisco.
Český internet nad průměrem
Jak v rychlosti stahování, tak v rychlosti odesílání přesahuje Česká republika světový průměr. Od roku 2008 se kvalita širokopásmového připojení ve světě zlepšila o 48 % a průměrná rychlost downloadu činí 5,9 Mbps. Průměrná rychlost odesílání dat v hodnocených zemích dosahuje 1,7 Mbps. Čas odezvy se snížil o čtvrtinu na 142 milisekund. Z celkových výsledků plyne, že infrastruktura 48 zemí z 72 srovnávaných dnes zvládá standardní požadavky internetových služeb, jako jsou sociální sítě, video streaming, video konference a sdílení malých souborů.
Světovému broadbandu kraluje Jižní Korea
Čtrnáct zemí je však už dnes připraveno na „internetové aplikace zítřka“, jako jsou televizní vysílání či videohovory v HD kvalitě. Mezi tyto země patří Jižní Korea, Japonsko, Hong Kong, Lotyšsko, Švédsko, Bulharsko, Finsko, Rumunsko, Litva, Německo, Portugalsko, Finsko, Dánsko a Island. Jižní Korea je na tom ze všech zemí celkově nejlépe. Díky stoprocentnímu pokrytí broadbandem dosahuje průměrné rychlosti stahování 33 Mbps. Upload se za poslední rok v Jižní Koreji zlepšil o 430 % na 17 Mbps.
Zlepšení zaznamenal i mobilní broadband. Latence se snížila o 45 % na 724 ms, průměrná rychlost stahování dosahuje 936 Kbps a upload, který si meziročně polepšíl o více než 100 %, dosáhl hodnoty 277 Kbps.
Studie vznikla na základě 40 milionů testu internetového připojení v 72 zemích světa a pracoval na ní tým MBA studentů na univerzitě Oxfort Said Business School, ve spolupráci s Katedrou aplikované ekonomie na University of Oviedo. Koeficient, podle kterého byly země hodnoceny, bere v úvahu všechny čtyři aspekty – download, upload, latenci a rozšíření broadbandu. Výzkum si nechala vypracovat společnost Cisco.
Zdroj: Cisco