Organizace Česko v datech uvádí, že v posledním roce čelila kybernetickým útokům 32 % českých firem. Reálné hodnoty však mohou být ještě vyšší, jelikož desetina podnikatelů netuší, jak tuto informaci zjistit.
Počty kybernetických útoků se navíc podle organizace stále zvyšují. V Česku jejich množství mezi roky 2020 a 2021 narostlo o pětinu a z celosvětového hlediska až o třetinu, jak vyplývá z analýzy projektu Evropa v datech. Celosvětově uspěje přibližně každý desátý pokus o prolomení kybernetické obrany.
Čtvrtina firem v Česku nemá dostatečnou kybernetickou ochranu
Necelých 26 % českých firem podle průzkumu nepovažuje úroveň svého kybernetického zabezpečení za dostatečnou. Podstatná část z nich ale neplánuje navýšit investice a zdroje do jejího posílení.
Téměř 32 % firem s nedostatečným zabezpečením počítá s navýšením výdajů na kyberbezpečnost zásadnějším způsobem. Naopak více než 18 % o změně investic vůbec nepřemýšlí.
Skutečnost, že mnohé české firmy podceňují současnou situaci, podle Česka v datech potvrzuje i fakt, že více než 81 % z nich neprovádí pravidelné testy a audity své kybernetické obrany. Bezmála třetina z nich tyto kontroly ani nepovažuje za důležité či přínosné.
Firmy na svou obranu používají antivir i etické hackování
Dobrou zprávou podle průzkumu je, že ne všechny české firmy se ke kyberzabezpečení staví apaticky. Mnohé využívají širokou škálu nástrojů, přičemž jednoznačně dominuje placený antivir – ten má téměř 64 % firem.
Zajímavou možností je využívání tzv. etického hackování, kdy se najatý expert snaží prolomit zabezpečení daného podniku, čímž odhaluje jeho slabiny. Díky tomu firmy mohou objevit mezery ve svém zabezpečení a následně je odstranit.
Pravidelné etické hackování dle průzkumu využívá jen okolo 7 % českých firem. Na druhou stranu skoro 33 % firem spoléhá jen na základní firewall, a tudíž nepoužívá ani placený antivir.
Zdroj: Česko v datech