Společnost Canalys ve své aktuální zprávě uvádí, že výdaje na cloudovou infrastrukturu v prvním čtvrtletí letošního roku vyrostly o 35 % na 41,8 miliardy dolarů. Situaci nahrává výrazně zrychlení digitální transformace vyvolané pandemií koronaviru.
Organizace se totiž přizpůsobují novým pracovním postupům, využívají nové způsoby pro zapojení zákazníků a zvýšení dynamiky obchodních procesů a dodavatelského řetězce, což zvyšuje poptávku po cloudových službách.
To v kombinaci s oživením některých ekonomik, vládních pobídek, spouštěním masových vakcinačních programů a následným uvolňováním omezení podle analytiků stabilně zvyšuje důvěru zákazníků k uzavírání víceletých smluv.
Nejsilnější trojka se těší svižnému růstu
Nejsilnějším poskytovatelem bylo i v prvním kvartálu 2021 AWS, jež si meziročně polepšilo o 32 % a drží bezmála třetinový podíl na trhu. Druhý Microsoft Azure vyrostl o působivých 50 % na zajistilo si 19% tržní podíl.
Svižně roste i třetí Google Cloud, jenž těží ze svého systému Google One na podporu příležitostní pro křížový prodej a integraci. Společnost ve sledovaném období zvýšila tržby o 56 % a těší se ze 7% podílu na trhu.
„Přestože v roce 2020 jsme byli svědky rozsáhlých výdajů na cloudovou infrastrukturu, většina podnikových úloh dosud na převedení do cloudu čeká,“ komentuje situaci na trhu Blake Murray z Canalysu.
„Migrace a výdaje na cloud se udrží vysoko; důvěra zákazníků totiž poroste i během letošního roku,“ nezastírá optimismus. „Dojde k opětovnému nastartování velkých projektů, které byly v loňském roce odloženy, a navíc se objeví nové případy použití.“
Klíčovou oblastí jsou podle Murraye investice na okraji sítě, včetně 5G, a to zejména pro vývoj aplikací a případů použití s velmi nízkou latencí, jako jsou autonomní vozidla, průmyslová robotika a rozšířená nebo virtuální realita.
Graf 1 – Top 4 poskytovatelé cloudových služeb 1Q18-1Q21
Zdroj: Canalys
Graf 2 – Globální výdaje na cloudové služby 1Q21 (miliardy dolarů)
Zdroj: Canalys