Intel má ve svých laboratořích rozpracováno více než 40 projektů, které mohou značně ovlivnit budoucí způsob používání IT. Jsou mezi nimi například nový systém napájení počítačů snižující jejich spotřebu v pohotovostním režimu až 50krát, ověřování informací pomocí znalostní databáze nebo návrh 3D internetu.
Justin Rattner CIO společnosti Intel, starší člen společnosti Intel a viceprezident a ředitel Intel Labs, na konferenci objasnil změnu strategie výrobce. Ta má za cíl hledat nové možnosti pro technologickou inovaci a přicházet s přelomovými objevy. K tomuto účelu výrobce založil právě Intel Labs a tento týden představil výsledky bádání veřejnosti.
Platforma správy napájení (platform power management) je novou technologií, která je použita v platformě „Moorestown", což je kódové označení budoucí platformy postavené na procesoru Atom a určené do mobilních internetových zařízení (MID). Díky tomuto vylepšenému řízení se podle Intelu 50krát sníží spotřeba elektrické energie v pohotovostním režimu oproti dnešní platformě s procesorem Atom. To by samozřejmě znamenalo mnohem delší výdrž baterií. Technologie PPM by podle výrobce mohla být využita jak v zařízeních MID, tak ve výkonných serverech.
Intel míří na internet
Na internetu najdete velké množství nepravdivých nebo matoucích informací. Dispute Finder je raným výsledkem výzkumu Intel Labs, který má návštěvníkům internetu umožnit lépe se orientovat v protichůdných informacích. Zatímco uživatel čte novinový článek, blog nebo informace na určitém webu, program automaticky označí text, ke kterému nalezl alternativní nebo opačné informace. Klepnutím na označené místo se zobrazí odkazy podporující toto tvrzení i ty, jež mu odporují.
To ale není jediný směr, kterým by vědci Intelu chtěli proměnit internet. Domnívají se totiž, že v budoucnu bude internet plný 3D grafických prvků a textu bude postupně ubývat. Intel začal nejdříve s tvorbou prototypu 3D internetu v laboratorních podmínkách, a to za použití nástroje zvaného ScienceSim. Jde o sdílené místo na internetu, kde mohou vědci tvořit vizuální simulace on-line a spolupracovat. Cílem je podpořit výzkum prostřednictvím vizualizace - například modelu okraje pobřeží a vln na pobřeží v rámci studie dopadu lidské činnosti.
Původní tvůrci internetu vůbec nepočítali s jeho neuvěřitelným růstem a úspěchem. To je důvod, proč internet staví na vysoce specializovaném síťovém vybavení. Vědci společnosti Intel navrhují použít „Router Bricks". Podle výrobce jde o jednoduché, ale radikální řešení, které umožní stavět sítě ze standardních počítačů místo specializovaného vybavení. Předvedený prototyp je postaven na procesorech Intel Xeon a běží na softwaru open source. Uvidíme, co na to síťoví programátoři.
Podívejte se také na další materiály a videa z Research@Intel Day.