Budoucnost a vývoj internetu podle Cisca

Společnost Cisco, lídr v oblasti síťových služeb, a konzultační firma Global Business Network zveřejnily studii, která analyzuje možnosti vývoje internetu od současnosti do roku 2025. Seznamte se s jednotlivými variantami vývoje sítí a faktory, které jej budou ovlivňovat.Mezi předpoklady, jejichž naplnění je podle studie téměř jisté, patří potenciál velkého růstu internetového trhu v rozvojových ekonomikách. Principy řízení internetu zůstanou prakticky beze změny a internet nebude podléhat jednotné mezinárodní kontrole, přestože můžeme očekávat pokusy o její ustanovení. „Internetová generace“, tedy lidé narozeni po roce 1990, budou mít k internetu mnohem bližší vztah než generace starší.

Primární ovládací periferií již nebude klávesnice, ale nahradit ji mají nástroje pro rozeznávání hlasu, ovládání gesty, bio senzory, dotykové obrazovky atd. Pravděpodobně dojde také ke změně způsobu platby za internetové připojení. Uživatelé budou mít možnost hradit připojení mnoha způsoby podle požadované kvality, kapacity nebo mobility, kupovat připojení „mimo špičku“, v rámci produktových balíčků nebo naopak podle momentální potřeby.

Vývoj internetu bude záviset na třech faktorech a směru, jakým se budou vyvíjet. Mezi důležité faktory patří intenzita rozvoje sítě, technologický pokrok a přístup uživatelů k využívání nabízených služeb.

Očekávaná účast rozvinutého a rozvojového světa v jednotlivých scénáříchZdroj: Cisco

Internet v roce 2025

Budoucnost nelze jednoznačně předpovědět, protože budoucí podoba internetu bude utvářena množstvím událostí a rozhodnutí, která teprve přijdou. Naši experti ale připravili čtyři scénáře, jak může internet v roce 2025 vypadat – vycházejí z předpokladů, kterými jsme si dnes téměř jisti, i z faktorů, jejichž vývoj zatím předpovědět neumíme,“ uvedl Alexander Winkler, generální ředitel společnosti Cisco Systems Česká republika.

1. Internet bez hranic (Fluid Frontiers)

Svět, v němž se internet stal neoddělitelnou součástí života a všechno je propojeno se vším. Počet uživatelů  do roku 2025 vzroste na 5,5 miliard, což znamená, že více než dvě třetiny světové populace teprve s internetem začnou pracovat. Exponenciální růst internetového provozu bude vyvolán nejen explozí cloudových služeb v komerčním sektoru, ale i zvyšující se oblibou videa a širokopásmových aplikací mezi jednotlivci. Dnes se stále většina technologických novinek vyvíjí v tradičních místech, jako je Silicon Valley, ale v roce 2025 budou tato centra například v Bogotě, Káhiře, Mumbai, Perthu či Zhanjiang.

2. Nejistá bezpečnost (Insecure Growth)

Svět, ve kterém již nelze důvěřovat internetovému prostředí. Kybernetické útoky se stanou každodenní záležitostí a překročí možnosti vlád a mezinárodních institucí a bezpečnostní alternativy budou drahou záležitostí. Kontrolovat a regulovat virtuální svět bude mnohem složitější než kontrolovat ten skutečný, proto internet bude mnohem méně využíván pro ekonomické činnosti, a přednost na něm dostanou spíše kulturní, umělecké a společenské aktivity.

3. Nesplněná očekávání (Short of the Promise)

Nenáročný svět, v němž si dlouhá hospodářská stagnace v mnoha zemích vybrala daň v podobě pomalého šíření internetu. Celkový počet uživatelů se zvýší sice na 4 miliardy, nicméně budou využívat pouze ty nejzákladnější funkce jako je VoIP, email či jednoduché P2P aplikace.

Technologie nenabídnou žádné převratné změny. Lidé, kteří objeví internet v následujících deseti letech, překvapivě nebudou svými aktivitami podporovat internetový ekonomický rozvoj, ale naopak začnou internet používat jako jakýsi outlet pro vyhledávání největších slev.

4. Praskání ve švech (Bursting at the Seams)

Svět, ve kterém se internet stane obětí svého vlastního úspěchu. Počet uživatelů přesáhne 5 miliard a bude připomínat natlakovanou lokomotivou fungující na hranici svých možností. Technologie se totiž nepřizpůsobí počtu uživatelů. Možnosti používání internetu budou kvůli nedostatku IP adres velmi omezené, jelikož nedošlo k prosazení standardu IPv6. Za deset let bude internetový provoz 100 krát větší než v roce 2010.

Zdroj: Cisco
Komentáře