BSA: Ústup softwarového pirátství se možná zbrzdí

23. 1. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

BSA (Business Software Alliance) zveřejnila novou zprávu o stavu softwarového pirátství v Česku. Odhaluje strategii kampaní pro letošní rok, nabízí zajímavé argumenty pro vaše zákazníky, ale také varuje – míra pirátství nemusí stále klesat.

Pravděpodobný pokles softwarového pirátství dosáhne letos v Česku jednoho procentního bodu, i to můžeme podle BSA považovat za úspěchLoňský rok byl ve znamení masového šíření nelegálního softwaru prostřednictvím internetu. Tento trend je patrný hlavně v domácnostech - na rozdíl od firem v nich množství nelegálního softwaru stoupá. „Levná výpočetní technika a rychlý internet jsou vhodným podhoubím pro šíření nelegálního softwaru. Dlouholetý trend ústupu softwarového pirátství se tak možná dočasně zbrzdí," komentoval v tiskové zprávě situaci v Česku Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA.

Česko doposud patří mezi 30 zemí s nejnižším výskytem nelegálního softwaru. Nicméně ztráty tuzemského softwarového odvětví stále rostou a představují zhruba 2,9 miliardy korun. Podle BSA se zde v letech 2006 i 2007 užívalo 39 % softwaru nelegálně.

BSA se letos bude snažit snížit míru pirátství dalšími kampaněmi ve firemním sektoru. „Naším cílem je letos plošně oslovit další desítky tisíc firem v odvětvích s vysokou mírou pirátství. Budeme se navíc snažit ve spolupráci s výrobci softwaru cíleně vytipovávat firmy, které užívají nelegální software dlouhodobě," komentoval letošní strategii Jan Hlaváč. Aliance se chce zaměřit zejména na firmy s počtem okolo 50 zaměstnanců, kde se podle posledních zjištění využívá nelegální software nejvíce.

Pokud i vy prodáváte software, možná vás potěší nová norma, kterou lze využít jako argument u zákazníků. Česká společnost pro jakost iniciovala vydání mezinárodního standardu ISO 19770-1, který definuje, jak se má hospodařit se softwarem. K dispozici jsou rovněž dvě nové certifikace: SAM Manažer je určena pro interní zaměstnance firem a certifikace SAM Auditor se zaměřuje na specialisty z konzultačních firem. „Firmy mohou konečně poznat, kdo je kvalifikovaný odborník a kdo se za něj jen vydává. Dlouhá léta existovaly jen různé neoficiální certifikace, čehož řada rádobyauditorů zneužívala," řekl Jan Hlaváč.

ICTS24

BSA upozorňuje i na další aspekt pirátství, před kterým se může vyplatit varovat i vaše zákazníky - jedná se o elektronická písma, takzvané fonty. „Na písma se v praxi často vztahují i multilicenční podmínky, které v závislosti na výši platby za licenci stanovují, v kolika počítačích smí být písmo užíváno," potvrdil Jan Hlaváč.

Řadu písem získávají uživatelé jako součást již zakoupených aplikací - kancelářských typu MS Office či grafických nebo publikačních, například InDesign od firmy Adobe. Mnoho fontů si však uživatelé stáhnou také z internetu, aniž si ověří původ a legální možnosti užívání těchto písem. Dopisy, časopisy, knihy či jiné dokumenty obsahující text jsou tedy v Česku mnohdy publikovány s využitím nelegálně vlastněného elektronického písma.

Čtěte dále

Karel Diviš: Firmy potřebují jednoho stabilního dodavatele IT
Karel Diviš: Firmy potřebují jednoho stabilního dodavatele IT
Jak se proaktivně bránit moderním hrozbám? Ukáže Cyber Security 2024
Jak se proaktivně bránit moderním hrozbám? Ukáže Cyber Security 2024
eD system bodoval u HPE, je distributorem roku v oblasti SBP
eD system bodoval u HPE, je distributorem roku v oblasti SBP
Eset: Češi riskují s daty, podceňují zálohy i bezpečnost
Eset: Češi riskují s daty, podceňují zálohy i bezpečnost
T-Mobilu mírně klesly tržby, spotřeba dat dál stoupá dvouciferně
T-Mobilu mírně klesly tržby, spotřeba dat dál stoupá dvouciferně
Nejširší nabídka ProAV technologií? Najdete ji u EET Group
Nejširší nabídka ProAV technologií? Najdete ji u EET Group