Protipirátská organizace BSA oznámila, že v příštích dnech pošle sedmi tisícům českých organizací veřejného sektoru, orgánů veřejné správy či místní samosprávy dopis s upozorněním na možné užívání nelegálního softwaru a s výzvou, aby instituce provedly kontrolu legálnosti užívaného softwaru.
„Překvapil nás rozsah užívání pirátského softwaru ve veřejné sféře. Důvodem je nejčastěji minimální kontrola softwarové výbavy,“ uvedl v tiskovém prohlášení mluvčí BSA Jan Hlaváč.
Organizace však dále blíže nespecifikovala, o jaký rozsah se má jednat.
V dopise BSA požádá o prověření softwarových licencí a zjednání nápravy. Pokud vedení organizací na výzvu nebude reagovat, BSA zahájí rovněž blíže nespecifikovanou „proceduru směřující k nápravě“. Kromě dopisu se bude BSA snažit situaci řešit i osobním jednáním s managementem.
Ne záměr, ale neschopnost
V Česku se podle BSA užívá pirátsky 35 % softwaru, což má v licencích představovat 3,8 miliardy korun. Mezi nejčastěji užívaný nelegální software v ČR mají patřit operační systémy a kancelářské aplikace, antivirové programy, a software pro grafiky nebo projektanty.
Piráství ve státní správě není podle BSA motivováno snahou ušetřit (jak tomu může být u soukromých firem), ale spíše neschopností získat kontrolu nad softwarovou výbavou a chaosem v softwarových licencích.
BSA uvádí, že dva nejčastější důvody pirátství ve veřejném sektoru jsou zanedbání kontroly a nedisciplinovanost zaměstnanců, oboje s 30% podílem.
Dalšími důvody jsou růst počtu zaměstnanců (20 %) a nepochopení licenčních smluv (15 %). Zmíněná snaha ušetřit je s 5 % až na posledním místě. Jak na tato čísla přišla, však organizace nesdělila.
Zdroj: BSA