Společnost AVG Technologies publikovala zprávu AVG Community Powered Threat Report shrnující dění na poli počítačové bezpečnosti ve čtvrtém kvartálu roku 2011. Ta poukazuje na skutečnost, že se internetové podsvětí stále více zaměřuje na mobilní telefony. Uživatelé si svůj mobil nebo tablet budou muset chránit stejně pečlivě jako osobní počítač.
„Stejně jako se telefony čím dál více podobají počítačům, tak se přizpůsobují i rizika. Mnoho sofistikovaných počítačových triků se nyní používá i pro telefony. Vzhledem k tomu, že jsou telefony často zapojeny do fakturačních systémů, mohou být zisky podvodníků ještě větší, “ uvedl ve zprávě pro média Yuval Ben-Itzhak, technický ředitel AVG Technologies.
Firma upozorňuje, že spolu s rostoucí oblibou systému Android se rozšiřuje i skupina hrozeb, které uživatelé této platformy ohrožují. Uživatelům nestačí k ochraně jen obezřetné chování a pořizování aplikací z důvěryhodného zdroje. Malware totiž proniká i na Android Market. Jen v prosinci 2011 z něj podle pozorování AVG Technologies muselo být odstraněno 22 škodlivých aplikací.
K šíření mobilních hrozeb jsou prý stále více zneužívány i QR kódy. Útočníci podle AVG Technologies zneužívají toho, že uživatel nemá šanci vidět obsah kódu, dokud jej nepřečte svou čtečkou v mobilním zařízení. „Vložení QR kódu do již existujícího marketingového materiálu nebo webové stránky bude stačit k tomu, aby bylo podvedeno velké množství nic netušících lidí,“ konstatuje AVG Technologies.
Na mobilní zařízení se zaměřují i nové rootkity. „V současné době jsme svědky první fáze vývoje rootkitů na mobilních přístrojích“ uvádí AVG Technologies a poukazuje na CarrierIQ3 „Stále se vyvíjejí a jsou čím dál více sofistikovanější, každých pár měsíců se objeví zajímavé ukázky,“ dodává firma ve zprávě pro média.