Podle dostupných dat předčila AT Computers, dceřinná společnost AB capital group, v obratu eD system a stala se jedničkou na českém trhu, na Slovensku je pak co do tržeb třetí, říká Andrzej Przybyło, předseda představenstva skupiny AB. V roce 2007 bylo ATC v ČR na třetím místě a na slovenském trhu na šesté pozici.
Skupina AB údajně za posledních 14 čtvrtletí zaznamenala růst všech klíčových finančních ukazatelů. Konsolidované příjmy skupiny za fiskální rok 2010-2011 činily podle Przybyla v souhrnu 1,03 miliardy dolarů, čistý zisk pak 15,4 milionu dolarů. Celá skupina meziročně rostla o 23,6 %, polská centrála pak ještě výrazněji.
Ve fiskálním roce 2010-2011 získalo AB 79 nových distribučních kontraktů a dalších 12 aktuálně vyjednává. Skupina se údajně snaží diverzifikovat portfolio směrem na komerční trh, což potvrzuje např. rozšíření týmu produktových manažerů starajících se o podnikové produkty Dell.
AB také zahájilo výstavbu nového logistického centra nedaleko Vratislavi o rozloze 14,8 hektarů a maximálním objemu 364 500 kubíků. V loňském roce pokračovala napříč skupinou implementace nového ERP a BI systému, uvedl Przybylo k rozvojovým aktivitám.
Jaké trendy AB očekává pro rok 2012?
„Podle mě bude tento rok pro IT společnosti velmi náročný, přičemž hráči se stabilní pozicí a pevnými podnikovými základy budou mít velkou příležitost generovat růst,“ uvedl Przybylo. AB, resp. AT Computers na lokálních trzích očekává, že udrží svůj růstový trend.
Celá skupina AB podle Przybyla spolupracuje s 14 000 partnery, přičemž 53 % obratu za loňský rok přinesly malé a střední firmy.
„Pro partnery, kteří mají ambice rozjet integrační projekty a ucházet se o zakázy v této oblasti, jsme spustili Enterprise Business Group (EBG), která podporuje partnery v oblasti nových technologií, postupů a poskytuje jim školení ve třech vzdělávacích centrech,“ uvedl na dotaz podpory partnerů Przybylo. Tyto aktivity AB provádí ve spolupráci s výrobci.
AB se pádu eura nebojí
Vzhledem k tomu, že skupina AB operuje na několika trzích střední a východní Evropy, je vypořádávání se s kolísáním a změnami měn denním chlebem (AB obchoduje v eurech, dolarech, polských zlotých a českých korunách, pozn. red.), tvrdí Przybylo.
„Potenciální kolaps eurozóny by z pohledu měnového rizika pro nás nebyl problém. Paradoxně můžeme získat výhodu nad konkurenty, kteří takovou zkušenosti nemají,“ říká Przybylo. AB podle něj vyvinulo efektivní model hedgování zahraničních měn, což snížilo riziko fluktuace měn na nulu a z pohledu čistých výsledků firma neztrácí ani nezískává.
Zdroj: ChannelEMEA, ChannelWorld