Argumetny prodeje Wireless N produktů v kostce

Po sedmi letech dohadování a upřesňování byl standard IEEE 802.11n konečně schválen a stal se průmyslovým standardem. Aleš Pícl ze společnosti D-Link přidává argumenty jeho nasazení v provozu.Produkty, které se řídí tímto standardem, jsou běžně dostupné od všech předních výrobců spolu s mnoha implementacemi podle předběžného návrhu tohoto standardu, u nichž lze většinou dosáhnout splnění oficiální specifikace 802.11n pomocí upgradu firmwaru.

Jaké jsou však praktické provozní výhody této nedávno schválené bezdrátové technologie? Jaké aplikace je možné zlepšit tím, co tato technologie nabízí, a stojí potenciální výhody za to, abyste usilovali o její brzké nasazení?

Wireless N, technické výhody

Cena za Wireless N je srovnatelná s cenou předchozí generace WiFi, avšak nová technologie je významně rychlejší a spolehlivější, zlepšuje celkovou kvalitu bezdrátového přenosu a umožňuje připojení přes bezdrátovou LAN více uživatelůmWireless N staví na technologiích použitých pro podporu předchozích implementací WiFi a přináší vylepšení ve dvou hlavních oblastech – šířce pásma a dosahu. Laicky řečeno to znamená, že je podle nezávislých testů rychlejší (dokáže například přenášet data až pětkrát rychleji než technologie Wireless G) a navíc podporuje lepší a spolehlivější bezdrátové spojení na delší vzdálenosti.

Výkon vypovídá samozřejmě o přednostech nové technologie nejvíce, v praxi dosažené zlepšení však závisí na způsobu jejího použití. Pro dosažení maximální přínosu budou muset uživatelé přejít kompletně na infrastrukturu Wireless N. Méně znatelné zlepšení rychlosti se projeví tam, kde je nové technologie použita spolu s dosavadními produkty Wireless G nebo s ještě staršími standardy. Je možné říci, že i ve smíšeném prostředí pocítí uživatelé zvýšení dostupné šířky pásma a v konečném důsledku také skutečné zvýšení výkonu hned po zavedení novější technologie.

Podobné je to i s dosahem. Výsledek bude záviset na tom, co si uživatelé koupí a jakým způsobem budou produkty určené pro Wireless N využívány. Obecně však platí, že uživatelé Wireless N budou moci dosáhnout dobrého spojení s bezdrátovým přístupovým bodem na 2 až 3krát větší vzdálenost, než se staršími technologiemi. Wireless N umožňuje připojit k firemní LAN více uživatelů a poskytovat aplikace i v náročném prostředí za minimální cenuVylepšený je také roaming a je podporována technologie MIMO (multiple-input multiple-output) pro příjem a vysílání signálu pomocí několika antén současně, která zvýší spolehlivost bezdrátového spojení a umožní firmám poskytovat lépe předvídatelné pokrytí jak uživatelům Wireless N, tak uživatelům starších zařízení.

Existují i další technické výhody. Jednou z nich je podpora přenosu ve frekvenčním pásmu 2,4 GHz i 5 GHz a dále používání širších kanálů a agregace paketů, což vše pomáhá vytvořit rychlejší a spolehlivější bezdrátovou síť. Nic z toho však obvykle nebude průměrného firemního nákupčího příliš zajímat. Většina z nich chce prostě jen vědět, jestli se jim to vyplatí. Pro tyto nákupčí je zde proto uvedeno několik příkladů, jaký přínos mohou firmy všech velikostí očekávat.

Škálovatelné a robustní řešení

Když byly bezdrátové sítě poprvé představeny, používaly se spíše výjimečně a byly obvykle vyhrazeny jen pro pracovníky, kteří nutně potřebovali mobilitu. Během několika málo posledních let však se však velmi rozšířily, protože se po všech typech pracovníků požaduje, aby pracovali mnohem flexibilněji a využívali rozmanité stolní počítače, notebooky a mobilní zařízení, z nichž je mnoho dodáváno s již vestavěným WiFi. To vede zpětně k většímu náporu na kapacitu bezdrátového přenosu a nutí zaměstnavatele, aby zajistili spolehlivou vysokorychlostní bezdrátovou konektivitu každému uživateli, který to potřebuje.Wireless N může pomoci rozšířit výhody IP telefonie a videokonferencí pro více mobilních uživatelů

Wireless N zde pomáhá tím, že nabízí mnohem větší propustnost ve srovnání se staršími bezdrátovými technologiemi, a umožňuje zlepšení kvality WiFi připojení a podporu více bezdrátových uživatelů, než kdykoli předtím. Přínosem je také zlepšení dosahu a spolehlivosti, což znamená lépe předvídatelné a konzistentnější pokrytí mnohem větších oblastí. To vše se může projevit zvýšením rychlosti přenosu, který může dosahovat rychlostí blížících se kabelovému připojení, nebo možností implementovat WiFi mnohem levněji, pomocí méně přístupových bodů, a obsluhovat více uživatelů bez postřehnutelného snížení výkonu nebo dostupnosti služeb.

Rozšiřitelné a flexibilní řešení

Bezdrátová technologie se využívá ve stále náročnějších podmínkách, například na univerzitách, v nemocnicích, továrnách atd., kde může být prostorové pokrytí nebo rušení přenosu opravdovým problémem. Tyto problémy jsou s Wireless N mnohem lépe řešitelné než se staršími technologiemi, takže je mnohem snadnější rozšiřovat bezdrátový přístup v rámci celé organizace.

Podobně lze Wireless N použít také pro rozšíření sítí do dalších budov bez nákladů spojených s tradičními kabelovými řešeními. Je pravda, že podobná bezdrátová přemostění, založená na předchozích WiFi standardech, již nějaký čas existují, ale Wireless N výrazně zvyšuje jejich možnosti bez nějakého zvláštního dopadu na s tím spojené náklady.

Bezpečnější infrastruktura

Wireless N poskytuje uživatelům nejmodernější zabezpečovací funkce, zahrnující WPA a WPA2, což znamená, že je bezdrátová síť neustále plně chráněnaStandard Wireless N zahrnuje nejmodernější bezpečnostní technologie, například Wi-Fi Protected Access (WPA a WPA2). Tyto funkce využívají velmi bezpečné šifrovací a autentizační metody, které představují značné vylepšení dřívějších technologií, používaných u bezdrátových a/b/g produktů.

Certifikace WPA2 je přitom povinná pro všechna nová zařízení, aby mohla obdržet ochrannou známku Wi-Fi. Navíc je zde plná podpora pro personální i firemní implementace, aby bylo možné vyhovět potřebám organizací všech velikostí. Všechna tato Wireless N zařízení jsou již sama o sobě bezpečnější a podporují příslušné technologie, dostupné v nejrozšířenějších operačních systémech, jako jsou Windows XP, Vista a Windows 7.

Podpora pro vyvíjené aplikace

Aplikace a prostředky, jakými jsou doručovány, se změnily k nepoznání – od programů spouštěných na lokálních počítačích přes architekturu klient-server až po dnešní SaaS (Software as a Service), Web 2.0 a cloud computing. V důsledku toho je kladen stále větší důraz na to, aby měli firemní uživatelé v libovolném místě přístup nejen k e-mailům a datům, ale také k provozně důležitým aplikacím, což vyvolává poptávku po takovém druhu spolehlivého vysokorychlostního připojení, jaké poskytuje právě Wireless N.

Zatím to sice není absolutní nezbytnost - většinu aplikací je možné podporovat pomocí dřívějších bezdrátových řešení - ale požadavky na potřebnou šířku pásma neustále rostou a starší WiFi instalace to přestávají zvládat. To se pak promítá do frustrace uživatelů a zvýšeného počtu volání na technickou podporu. Wireless N může pomoci tyto problémy zmírnit. Jde navíc o ověřenou a stále se vylepšující technologii, která, pokud je implementována nyní, nabízí prakticky bezproblémový základ pro zavádění ještě náročnějších aplikací, které budou v budoucnu nepochybně vyvinuty.

Konvergence hlasu, videa a dat

 Wireless N přináší šířku pásma a předvídatelné pokrytí, které jsou potřebné pro podporu bezdrátového přístupu k moderním firemním aplikacím, a zároveň poskytuje pevný základ pro budoucí vývojNějakou chvíli to trvalo, ale nyní již firmy sklízejí odměnu za využívání datových sítí i pro přenos hlasu a později také obrazu. Možnost dělat to bezdrátově k tomu přidává ještě další rozměr, je však třeba počítat s tím, že IP telefonie a streamování videa potřebují velkou šířku pásma a jsou velmi citlivé na zpoždění přenosu.

Wireless N není kompletní odpovědí na všechny tyto požadavky, je však velkým přínosem pro řešení základních technologických záležitostí. Zpřístupňuje technologie pro více mobilních zařízení a zároveň poskytuje trvalou konektivitu a mnohem větší dosah.

Maximalizace užitku investic

Jedním z posledních důvodů je doba, kterou zabralo schválení standardu Wireless N, během které dodavatelé nezaháleli. Místo toho se většina snažila prosadit implementace podle předběžného návrhu Wireless N ve všech typech zařízení, od bezdrátových směrovačů a přístupových bodů až po notebooky a další mobilní zařízení.

Proto můžete více méně počítat s tím, že většina firem již bude mít alespoň nějaký Wireless N hardware, i když většinou zapojený do starších 802.11a/b/g sítí. Upgradování infrastruktury na úplnou podporu Wireless N může být v takových firmách provedeno rychle a levně. V mnoha případech skutečně stačí pouze aktivovat podporu Wireless N, abyste mohli získat okamžitě výhody a maximalizovat užitek z dosavadních investic s minimálními náklady.

Proč váhat?

Ať už instalujete bezdrátovou síť poprvé nebo chcete upgradovat existující WiFi infrastrukturu, je rozhodnutí jít do Wireless N prakticky předem dané.

Je pravděpodobné, že již nějaké Wireless N zařízení máte - když je dobře využijete, bude to cenově výhodné a snadno maximálně zhodnotíte stávající investiceNejenže přinese firmě okamžité výhody, vyplývající z větší šířky pásma, zvýšeného dosahu a lepší spolehlivosti, jak bylo uvedeno výše, ale je také zpětně kompatibilní a schopná spolupracovat s předchozími WiFi technologiemi.

K tomu můžete přidat fakt, že technologie Wireless N byla po několik let rozsáhle a pečlivě testována již ve stadiu předběžného návrhu a její funkčnost je nyní zaručena schválením standardu IEEE. Je proto prozíravé začít již teď plánovat její nasazení a přejít na Wireless N raději dříve, než později.

Má výjimečný výkon a v současnosti neexistují jiné bezdrátové technologie, které by se jí mohly vyrovnat. Kromě toho poskytuje Wireless N již nyní základ pro budoucí zlepšení šířky pásma, dosahu a spolehlivosti. Je to budoucnost WiFi, která je dostupná již dnes.


Autor je Country Managerem společnosti D-link pro Českou a Slovenskou Republiku se zodpovědností za rozvoj prodeje v regionu. Ve volném čase se věnuje mushingu (závody psích spřežení).Komentáře