Společnost Apple podle všeho upravuje svoji globální strategii řízení dodavatelského řetězce tak, aby co nejrychleji snížila svoji závislost na Číně ve výrobě telefonů a notebooků.
Podle Ming-Chi Kuoa, analytika finanční společnosti TF International Securities, je tento krok součástí širšího trendu deglobalizace neboli snižování vzájemné závislosti mezi obchodními jednotkami rozmístěnými po celém světě.
Kuo uvedl na Twitteru, že je možné, že v následujících třech a pěti letech bude (minimálně v případě amerického trhu) 25–30 % dodávek iPhonů pocházet z montážních závodů mimo Čínu. Apple se tak snaží minimalizovat potenciální dopady politických rizik.
Z dlouhodobého hlediska bude Čína podle Kuoa pravděpodobně hlavním místem montáže pro vlastní prodej produktů Apple v zemi, nikoli však pro celosvětové dodávky produktů. MacBooky, které se v současnosti montují v Číně, se podle něj s největší pravděpodobností přesunou do Thajska.
Cesta vede do Indie a Vietnamu
Podle amerického deníku Wall Street Journal společnost Apple své dodavatele nabádá, aby aktivněji plánovali montáž produktů v jiných částech Asie, zejména v Indii a Vietnamu, a snížili tak svou závislost na tchajwanských montážních firmách v čele s Technology Group.
Právě země jako Indie a Vietnam s rychle rostoucími trhy a relativně levnými výrobními a montážními kapacitami jsou podle odborníků výhodnější volba, a to zejména z politického hlediska.
Zdroj: IDC News Service