AMD a SeaMicro na pokraji slávy

12. 3. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor:
Píseň „The Edge of Glory“ (Na pokraji slávy) mi hrála v hlavě, když jsem poslouchal oznámení AMD o akvizici SeaMicro. Tohle je velký krok, který by mohl nově určit serverový prostor a postavit AMD na nové vlně technologií do silnější pozice proti Intelu.

Obecně vzato, když nastane hlavní změna v technologiích, dostává se hlavní hráč na trhu, v tomto případě Intel, do nejrizikovější situace, protože není ochotný předčasně kanibalizovat existující příjmy, aby se přesunul k nové příležitosti.

Změny, jako je tato, hýbou trhem. Jak bude akvizice dokončena, technologie SeaMicro umožní AMD rychle přesunout se na novou architekturu i cenový vektor. Pokud bude AMD úspěšné a Intel nedokáže uchránit ziskové marže na procesorech Xeon, může se nynější dvojka na trhu stát lídrem další vlny serverů. Je to sázka a velká.

Příští generace: masivní multi-jádra

Ironií je, že první, kdo začal před několika lety mluvit o masivních multi-jádrových systémech, byl Intel. Microsoft vzal tento koncept o krok dál, směrem k nápadu náhodného pole nenákladných procesorů (RAIS - Random Array of Inexpensive Processors). Výsledná zkratka je však nešťastná a nikdy se nerozšířila.

Microsoft nejdříve zkoušel procesory Atom, s výsledky však u Intelu nepochodil, výrobce s použitím Atomů v serverech tehdy nesouhlasil, a Microsoft se tak přesunul k čipům ARM. Výsledná expertíza vyvinutá skupinou kolem Windows pravděpodobně významně přispěla k přesunu další verze systému i na procesory ARM  a k očekávané podpoře pro Windows micro-servery.

Cílem bylo předpokládat, kudy se ubírá trh cloud computingu a vytvořit prostředí pro redesign serverů podobně jako u úložišť z relativně velkých neredundantních disků na konfigurace v RAID. Myšlenka velkého počtu energeticky nenáročných jader, které byly levnější, (nakonec) spolehlivější, a snadněji servisovatelné, se nakonec uchytila. Tyto servery měly být masivně elektronicky konfigurovatelné, schopné aktivovat od jednoho do stovek jader podle konkrétného požadavku. Výsledkem by byla třída serverů, která bude pružnější a nákladově efektivnější pro většinu cloudových úloh, než jsou současné servery.

První velkou firmou, která myšlenku prosazovala, byl nejsilnější „large scale“ partner AMD, společnost HP, jež oznámila vlastní ARM servery v rámci projektu Moonshot. Tento projekt zpočátku představoval větší riziko pro AMD než pro Intel, jelikož ARM mohl nahradit AMD jako alternativní platformu v budoucích serverech. A pokud by byla snaha úspěšná, je přinejmenším možné, že by ARM nakonec nahradil Intel.

Calxeda vs. SeaMicro

Na trhu působily dvě malé firmy, které se staly lídry nové kategorie serverů. SeaMicro vypadalo jako silnější, zároveň však bylo spojeno s technologiemi Intel. Calxeda stojí za projektem Moonshot a rozvinula se silně poté, co HP oznámilo, že bude produkty postavené na její technologii hromadně dodávat od roku 2013.

Calxeda by pravděpodobně byla levnější než SeaMicro a zajistila by dlouhodobý vztah s HP, ale AMD myslí dál. S technologií SeaMicro získává nejlepší možnou pozici proti Intelu i ARM. Akvizicí dražšího SeaMicro se může rychleji dostat na trh s vlastní nabídkou, přičemž ukazuje podobnost mezi vlastní technologií a tou Intelu a zároveň konkurentovi odřízne přístup k SeaMicro.

Stručně řečeno, Calxeda je lepším taktickým krokem pro zachování vztahů s HP, ale pravděpodobná strategická reakce Intelu směrem s SeaMicro by situaci rychle zvrátila. SeaMicro zkrátilo čas AMD k přístupu na trh a co víc, zpomalilo možnost reakce Intelu.

AMD je na okraji slávy

Firmy definují velké sázky jejich lídrů. V tomto kroku se Rory Read, CEO společnosti AMD, pokouší agresivně vystoupit ze stínu Intelu a zpomalit jeho reakci. Intel již uklouzl s Microsoftem, který otevřel dveře ARM jako alternativní technologii pro PC a servery, a AMD se nyní stává silnou alternativou ARM.

Akvizice je zaměřena především na technologii SeaMicro a její úspěch nespočívá v jeho existující zákaznické bázi. Propojení firem bude trvat přinejmenším rok, během něj se bude Intel snažit vytvořit interně přirozeného konkurenta. Pozice Intelu se ztížila, stále je však podstatně lépe financován.

To ponechává AMD „Na okraji slávy“, zároveň však blíže než kdykoliv předtím k získání a udržení kritického vedení na rozvíjejícím se trhu serverů. AMD získává potlesk za rozhodnutí pro první velký kroku ze stínu Intelu, nyní ho však musí vykonat.

bitcoin_skoleni


 

Autor je prezident a hlavní analytik skupiny Enderle. Dříve působil jako senior výzkumný pracovní ve Forrester Research a Giga Information Group. Pracoval také ve společnostech  IBM na pozicích interního auditu, analýzy konkurence, marketingu, financí a bezpečnosti. Píše o nových technologiích, bezpečnosti a Linuxu pro širokou řadu publikací.

Čtěte dále

eD system bodoval u HPE, je distributorem roku v oblasti SBP
eD system bodoval u HPE, je distributorem roku v oblasti SBP
T-Mobilu mírně klesly tržby, spotřeba dat dál stoupá dvouciferně
T-Mobilu mírně klesly tržby, spotřeba dat dál stoupá dvouciferně
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
AMD kupuje Nod.ai, posílí možnosti open source softwaru pro umělou inteligenci
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
3D tisk – jaké jsou náklady na 3D tisk?
Eset: Češi riskují s daty, podceňují zálohy i bezpečnost
Eset: Češi riskují s daty, podceňují zálohy i bezpečnost
Tři hlavní důvody, proč malé a středně velké firmy potřebují ke správě sítí umělou inteligenci
Tři hlavní důvody, proč malé a středně velké firmy potřebují ke správě sítí umělou inteligenci