Czech ICT Alliance, exportní oborová aliance vládní agentury na podporu obchodu CzechTrade a Česká asociace pro IT služby, nezisková organizace sdružující IT investory a IT fakulty vysokých škol, společně přichází s novou službou, jejímž prostřednictvím chtějí dále rozšiřovat možnosti uplatnění českých ICT firem na evropském trhu.
Z oficiálního serveru Evropské unie pro výběrová řízení zejména veřejných organizací - Tenders Electronic Daily (ted.europa.eu) budou sdružení dle specifických požadavků svých členských firem monitorovat vhodná výběrová řízení po IT. Navíc plánují koordinovat společné nabídky a vytváření konsorcií.
„Velice dobře si uvědomujeme, že v současné ekonomické situaci je třeba pro české ICT společnosti hledat další možné zdroje obchodních příležitostí a zakázek v zahraničí," zdůvodnil v tiskovém oznámení rozšíření služeb výkonný ředitel aliance Michal Zálešák. „Komplexní monitoring všech dostupných zdrojů, vyhodnocování jednotlivých poptávek a jejich předkládání členským firmám považujeme za jednu z cest, jak dosáhnout většího úspěchu českého ICT v Evropě," dodal.
Již první analýza otevřených výběrových řízení přinesla podle informací Alliance úspěch - podařilo se identifikovat více než 50 tendrů, do kterých se české firmy mohou přihlásit.
„Czech ICT Alliance představuje zhruba 30 firem, zaměřených na export ICT služeb a produktů. Hlavní naši přidanou hodnotou je možnost vytvářet zahraniční účelové mini-aliance 2-3 firem, které si sice v ČR konkurují, ale pro zahraniční výběrová řízení mohou připravit společné kvalifikované nabídky. Na tyto zakázky by jednotlivě nedosáhly, ale díky společnému postupu snadno mohou," doplnil Michal Zálešák.
„Monitoring zakázek EU provádí ICT Alliance prozatím jen pro své členy. Členem ICT Alliance se mohou stát firmy působící na poli ICT. Vstup není nikterak omezen velikostí, členský poplatek činí 24 000 rok," vysvětlil pro ChannelWorld podmínky spolupráce Karel Čejna z Czech ICT Alliance. prezentaci sdružení najdete zde.