Společnost Acronis představila výsledky dotazování mezi svými českými a slovenskými IT partnery v oblasti ochrany firemních dat. Dle odpovědí respondentů již 61 % podniků má zavedenou politiku ochrany citlivých dat. Na druhou stranu jen velmi málo z nich má detailní plán pro případ kybernetických incidentů a sotva třetina se kryje pojištěním kybernetických rizik.
Z průzkumu vyplynulo, že v oblasti postupů kybernetické ochrany má zavedenou politiku přístupu k citlivým datům 61 % firem, politiku hesel pak 73 % podniků a 37 % politiku používání zařízení.
Respondenti doporučují v 75 % odpovědí neodesílat citlivé informace e-mailem, 64 % neukládat je do cloudu bez šifrování, 60 % nepoužívat veřejné sítě, a 43 % neukládat na BYOD zařízení.
Pozitivní pokrok, ale stále je prostor ke zlepšení
V případě ztráty mobilního telefonu doporučuje 67 % změnit přístupové údaje k svému e-mailu a bankovním účtům, 49 % smazat telefon na dálku, 45 % najít telefon přes GPS a uvědomit policii a 24 % nahlásit ztrátu operátorovi.
V případě kybernetického útoku 89 % firem kontaktuje IT specialistu, 42 % se spoléhá na technické prostředky zabezpečení a jen 15 % má vypracovaný detailní plán pro reakci na incidenty. Zhruba 3 % respondentů také již někdy v souvislosti s útokem kontaktovala úřady.
„Za více než 20 let, co se věnujeme oblasti ochrany dat, jsme zaznamenali zásadní a pozitivní posun našich zákazníků k vyšší úrovni zabezpečení kritických informací,“ řekl Štěpán Bínek, manažer prodeje cloudových řešení Acronis ve společnosti Zebra systems.
„Avšak to je jen jedna část dnešních IT výzev, druhou část tvoří obrana před kybernetickými útoky,“ upozorňuje. Proto je podle něj užitečné mít propracovaný plán reakce na kybernetické incidenty podpořený komplexní platformou kybernetické ochrany.
Zdroj: Acronis