Společnost Acronis zveřejnila nejnovější zprávu Acronis Cyberthreats Report, v níž konstatuje, že rychle roste využívání phishingu a vícefaktorového ověřování (MFA) k vysoce účinným útokům, které způsobují stále větší škody.
Počet napadení způsobených phishingem a škodlivými e-maily se podle odborníků zvýšil o 60 % a uniklé či odcizené přihlašovací údaje, s pomocí kterých útočníci snadno provádějí kybernetické útoky a ransomwarové kampaně, způsobily téměř polovinu všech hlášených útoků v roce 2022.
Vícevrstvá ochrana je nezbytnost
Podle Acronisu se ukazuje, že vedle anti-phishingových technik je extrémně důležitá vícevrstvá kybernetická ochrana – pokud není phishigový pokus ihned neutralizován, malwarový útok mohou zastavit další detekční nástroje.
„Druhá polovina letošního roku byla pro pracovníky IT bezpečnosti stejně náročná jako vždy – objevovaly se nové hrozby a útočníci se snažili co nejvíce zpeněžit své úsilí,“ uvádí Candid Wüest, viceprezident společnsoti Acronis zodpovědný za vývoj řešení kybernetické bezpečnosti.
„Útočníci neustále vyvíjejí nové metody, přičemž nyní se snaží na obrátit bezpečnostní nástroje proti nám, typicky vícefaktorovou autentizaci, na kterou mnoho společností spoléhá při ochraně svých pracovníků a svého podnikání,“ dodává.
E-mailová smršť
Analýza dále odhalila, že mezi červencem a říjnem 2022 se podíl phishingových útoků na celkových e-mailových hrozbách zvýšil o 18 procentních bodů na 76 %. Pro srovnání, v první polovině roku tato hodnota dosahovala 58 %.
Podíl spamových mailů se podle expertů zvýšil, když aktuálně dosáhl 31 % celkového počtu příchozích e-mailů. Zeměmi, které zaznamenaly nejvíce e-mailových útoků, jsou Spojené státy (22,1 % všech útoků), Německo (8,8 %) a Brazílie (7,8 %).
Odvětví, na která e-mailové útoky cílí nejčastěji, jsou pak podle společnosti Acronis stavebnictví, retail, reality, profesionální služby a finance.
Zdroj: Acronis