Společnost Acronis představila výsledky průzkumu, podle kterých 20 % českých organizací zažilo během posledních 12 měsíců výpadek provozu v důsledku ransomwarového útoku.
Ransomwarovému útoku podle Acronisu čelila zhruba polovina českých organizací. Třetina útok dokázala odrazit, ve zbylých případech bohužel došlo z k zašifrování dat a výpadkům provozu včetně aktuálně nejznámějšího případu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).
Acronis vysvětluje, že pokud se organizace stane terčem takovéhoto útoku, má řadu možností, jak se vyhnout nejhoršímu. Může jej například zcela bez následků odrazit s využitím antimalwaru či speciální ochrany proti ransomwaru.
Pokud již dojde k zašifrování dat, stále mohou rychle obnovit provoz s pomocí disaster recovery či funkčních záloh. Jestliže ale selžou i zálohy, pak organizace musí čelit dlouhodobému výpadku provozu se všemi důsledky. Proto IT správci doporučují věnovat speciální pozornost nejen ochraně ostrých dat ale také ochraně záloh.
Většina útoků cílí na Windows
Průzkum odhalil, že 47 % českých organizací se v posledních 12 měsících vůbec nesetkalo s ransomwarem, 33 % útok odrazilo, u 18 % došlo k zašifrování a krátkodobému výpadku, u 2 % došlo k zašifrování a dlouhodobému výpadku.
Podle 61 % dotázaných IT správců je nejdůležitějším faktorem ochrany dat funkce nezměnitelnost záloh, 34 % uvedlo aktivní self-defense ochranu backup systému a 30 % umístění záloh v cloudu.
Celkem 93 % IT odborníků zmínilo Windows systémy jako platformu, na kterou jsou nejvíce vedeny podobné útoky. Konkurenční macOS zmínilo jen 5 % IT správců.
Zdroj: Acronis