Analýza společnosti Acamar odhalila, že firmy přestávají vlastními silami zvládat zavádění inovací a vývoj nových produktů a služeb. Podíl na tom má hlavně rychlost, s jakou se pod vlivem technologií mění trh a požadavky zákazníků.
Z údajů Acamaru vyplynulo, že firmy stále častěji doplňují své interní týmy o externisty, kteří jim při inovačních projektech mají pomoci; poptávka po externích vývojářských týmech u této společnosti meziročně vzrostla o 40 %.
Rostoucí zájem o externí posilu dokládá i globální průzkum Oxford Economics a SAP Fieldglass, jenž odhalil, že přes dvě třetiny (68 %) velkých a středních podniků považují externí pracovníky za důležité pro vývoj a zlepšování produktů a služeb.
Hlavním hnacím motorem najímání externí pracovní síly přitom podle společnosti Acamar již dávno nejsou náklady, ale spíš schopnost zlepšit produkty a služby a zvýšit rychlost jejich uvádění na trh.
Externí síla hlavně pro IT projekty a R&D
K podobným zjištěním dospěla i letošní studie Globální trendy v oblasti lidského kapitálu společnosti Deloitte. Třetina respondentů uvedla, že alternativní pracovní síly využívá pro IT projekty, 15 % pro výzkum a vývoj.
„Externí pracovníci výrazně rozšiřují možnosti náboru, protože společnost se nemusí omezovat jen na lidi dostupné na klasickém volném pracovním trhu, ale může oslovovat i odborníky, kteří na něm vlastně nejsou,“ říká Illya Pavlov, ředitel společnosti Acamar.
„Pro firmy může být výhodou i možnost efektivnějšího nakládání se zdroji, protože externí pracovníci bývají najímáni na konkrétní pevně ohraničené projekty, takže není třeba řešit odstupné a podobně,“ dodává Pavlov.
Acamar doplňuje, že nábor externí pracovní síly do výzkumu a vývoje se prosazuje i v ČR, především v IT, elektrotechnice a automobilovém průmyslu. Firmy kvůli nedostatku lokálních sil často sahají i po zahraničních odbornících.
Zdroj: Acamar